Raport

Epidemia koronawirusa

Harpie Błaszczaka, mandat Tarczyńskiego, dekalog Jachiry

Mariusz Błaszczak podpisał w piątek w Dęblinie kontrakt na zakup 32 myśliwców F-35 (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Historycznymi wydarzeniami minionego tygodnia było podpisanie umowy na zakup samolotów F-35 dla polskiego wojska i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dowiedzieliśmy się też, że marszałek Grodzki nie ma kiedy zrobić siusiu, a posłanka Klaudia Jachira kpi sobie z dekalogu, jak i zapewne wielu innych polityków opozycji.

Burmistrz Londynu zarzuca Polsce rewizjonizm historyczny. Reakcja ambasady

Burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że dotacja w wysokości 300 tys. funtów na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau motywowana była...

zobacz więcej

Niedziela. Budka obiecuje

Dzień po wygraniu wewnątrzpartyjnych wyborów, nowy szef PO Borys Budka, zorganizował konferencję prasową w regionalnym biurze PO w Katowicach.

– To olbrzymie zaufanie, ale również olbrzymia odpowiedzialność – budować Platformę Obywatelską jako partię nowoczesną, partię demokratyczną, partię wartości i wielkich idei – oświadczył Budka i poprosił, by do PO wrócili byli członkowie. Zdaje się, że najlepsi z najlepszych już wracają. W wyborach szefa PO głosował nawet Stanisław Gawłowski, który w Izbie Wyższej funkcjonuje jako senator niezależny.

Tymczasem w pobliskim Oświęcimiu w Centrum Modlitwy i Dialogu kilkudziesięciu byłych więźniów Auschwitz modliło się wspólnie z prezydentem RP Andrzejem Dudą i jego małżonką w intencji ofiar tego niemieckiego obozu. W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Poniedziałek. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W poniedziałek w Auschwitz odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną.

– Fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów to bezczeszczenie pamięci ofiar (…) My w Polsce dobrze znamy prawdę o tym, co się tu działo, bo opowiadali nam to nasi rodacy, którym Niemcy wytatuowali obozowe numery – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Auschwitz. W ramach uroczystości Prezydenci Polski i Izraela Andrzej Duda i Reuwen Riwlin złożyli hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, oficerowi AK, dobrowolnemu więźniowi Auschwitz i autorowi raportów o Holokauście.

Tę reformę obiecaliśmy obywatelom – marszałek Witek o spotkaniu z komisarz Jourovą

– Przypomniałam pani komisarz, że Prawo i Sprawiedliwość ma bardzo mocny mandat do wprowadzenia zmian. Wygraliśmy wybory po raz drugi, także pod...

zobacz więcej

Tego samego dnia prezydent Duda zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez Krajową Radę Sądownictwa.

Wtorek. Vera Jourova rozmawia, Grodzki grozi

Vera Jourova we wtorek odbyła w Warszawie serię spotkań dotyczących reform systemu sądownictwa w Polsce. Rozmawiała m. in. marszałkiem Grodzkim, RPO Adamem Bodnarem i I prezes SN prof. Małgorzatą Gerdorf. Spotkała się również z przedstawicielami władz: marszałek Elżbietą Witek, ministrem Zbigniewem Ziobro i wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim.

– Jesteśmy gotowi do dialogu i nie będziemy próbować ustanawiać kompromisów, jeśli chodzi o podstawowe wartości. Musimy spotkać się w ocenie tego, co jest najważniejszą wartością i zasadą rządów prawa i musimy uzgodnić też, jak sprawić, by polski wymiar sprawiedliwości mógł być godzien zaufania wśród partnerów europejskich – oświadczyła po spotkaniach wiceszefowa KE.

W ramach uzgadniania i dialogu Jourova nie spotkała się jednak z przedstawicielami KRS, sędziami Izby Dyscyplinarnej SN ani przedstawiciela stowarzyszeń poszkodowanych przez sądy. Zaś marszałek Grodzki w TOK FM groził, że jeśli Polska nie dostosuje się do prawa unijnego, „istnieje zagrożenie dla wypłaty środków unijnych albo czasowe ich zamrożenie”.

Środa. Trybunał wprowadza porządek

Tymczasem ze względu na obawę powstania chaosu w sądownictwie Trybunał Konstytucyjny postanowił do czasu rozstrzygnięcia sprawy wstrzymać wykonywanie przez Sąd Najwyższy kompetencji do wydawania uchwał. Chodzi o uchwały, który „miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym, międzynarodowym oraz orzecznictwem sądów międzynarodowych”: składu KRS, trybu przedstawiania Prezydentowi RP kandydatów na sędziego, konstytucyjnego prawa prezydenta do powoływania sędziów oraz ich kompetencji do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. TK orzekł też, że wyroki wydane przez składy orzekające, w których zasiadali nowi sędziowie „mają moc obowiązującą”.

Rzecznik PO broni filmiku z dekalogiem Jachiry. „Wyśmiewanie ideologii PiS-u” [WIDEO]

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira opublikowała w internecie filmik, w którym żartuje z Dekalogu – dziesięciu przykazań obowiązujących...

zobacz więcej

– Jest to działanie wiążące, powszechnie obowiązujące, nie tylko wszystkie strony sporu, ale też i wszystkie sądy w naszym kraju. (…) To ważny fakt wobec próby stworzenia pewnego chaosu i galimatiasu czy anarchii prawnej w polskim sądownictwie – skomentował orzeczenie TK minister Zbigniew Ziobro.

Sądy wróciły do zwykłej pracy i nawet uchwały Sądu Najwyższego nie wstrzymują postępowań w sprawie korupcji polityków. Były dyrektor IMGW Mieczysław O., oskarżony o podżeganie do przekazania Stanisławowi Gawłowskiemu korzyści majątkowej, powiedział w środę w szczecińskim sądzie, że przyznaje się do zarzucanego mu przestępstwa. Dwa luksusowe zegarki miał przekazać obecnemu niby-niezależnemu senatorowi z PO jego podwładny Łukasz L.

Czwartek. Jachira kpi z dekalogu

Ponieważ nowy lider Borysa Budki chce budować PO jako „partię wartości i wielkich idei” – posłanka KO Klaudia Jachira zajęła się właśnie „wielkimi wartościami i ideami” cywilizacji judeochrześcijańskiej. Jachira przedstawiła na Twitterze „Nowy dekalog”, który, choć wymierzony w zwolenników PiS, w rzeczywistości obraża wszystkich chrześcijan i żydów. Kpiąc z dziesięciu przykazań, kamiennych tablic i Mojżesza Jachira, chowając się za poselskim immunitetem drwi sobie z wyznawców obu wielkich religii.

Rzecznikowi PO Janowi Grabcowi to zdaje się zupełnie nie przeszkadzać. – Mam wrażenie, że chodziło raczej o wyśmiewanie ideologii PiS-owskich, PiS-owskiej wizji debaty publicznej, sposobu widzenia rzeczywistości – mówił portalowi tvp.info Grabiec. Dla PO najwyraźniej dekalog to tylko wymysł Prawa i Sprawiedliwości, więc można go wyśmiewać. I zapewne także łamać, co tłumaczyłoby doskonale postawę części polityków tej partii.

Marszałek Tomasz Grodzki omawiając podczas konferencji prasowej program swojej wizyty na Podkarpaciu, powiedział, że będzie intensywny. – Jak to mówią młodzi ludzie: nie będzie czasu na zrobienie siusiu – stwierdził Grodzki.

„Marszałek Grodzki staje się wirusem w naszym systemie parlamentarnym” [WIDEO]

Na spotkaniu z sympatykami opozycji marszałek Senatu zasugerował, że w Brukseli Polska jest postrzegana jak koronawirus. Do słów Tomasza Grodzkiego...

zobacz więcej

W Rzeszowie od porównań urologicznych przeszedł do wirusologii. Tak mówił o Polsce: „Bo my, trzeba powiedzieć, z prymusa staliśmy się kłopotem Unii Europejskiej. Ten wirus, jak wirus koronawirus...”.

Obrażanie Ojczyzny przez porównania do zbierającego śmiertelne ofiary wirusa to nie wszystkie dokonania marszałka tego dnia. Podczas wizyty w Rzeszowie dowiedzieliśmy się też, że Grodzki jest już nie trzecią, jak to podkreślał jeszcze niedawno, ale już najważniejszą osobą w państwie.

– 3 lutego, niedługo, ma do mnie... ma mnie odwiedzić prezydent Macron, który jest jednym z tych, którzy uważają „dajcie sobie spokój z tą Polską” – mówił Grodzki, najwyraźniej uważając, że to właśnie on, a nie zaproszenie rządu i prezydenta są powodem wizyty Emmanuela Macron’a.

Im większe urojenia marszałka Grodzkiego o swojej mocy, tym większe wokół niego realne problemy. Dziennikarz Radia Szczecin Tomasz Duklanowski dotarł właśnie do kolejnej osoby, która mówi o niepokwitowanej opłacie w szpitalu w Zdunowie. Córka pacjentki profesora miała dowiedzieć się od matki, że ta zapłaciła 2 tys. zł „za opiekę”.

Piątek. Kupujemy F-35!

W piątek w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego została podpisana umowa na zakup 32 samolotów F-35 w ramach programu „Harpia”.

– Można powiedzieć o końcu postsowieckiej ery w polskim lotnictwie, końcu ery, w której w kokpitach napisy były pisane cyrylicą (…) Dołączamy do elitarnego grona państw, które dysponują tym najnowocześniejszym samolotem. To de facto nie jest tylko samolot, to latające centrum dowodzenia – mówił szef MON Mariusz Błaszczak po podpisaniu umowy na zakup samolotów.

– Silne partnerstwo amerykańsko-polskie w dziedzinie bezpieczeństwa przynosi korzyści Polsce i całemu Sojuszowi NATO – podkreślała podczas uroczystości ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Myśliwiec F-35 wylądował w Dęblinie

Osiąga prędkość ponad 2 tys. km na godzinę, a dzięki swojej budowie jest praktycznie niewykrywalny dla radarów. Jego długość to ponad 15 m, a...

zobacz więcej

Ciężkie chwile przeżywał tego dnia marszałek Grodzki. Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła w czwartek poprawkę PiS do projektu budżetu na 2020 r., która zakłada przeniesienie ponad 100 mln zł środków przeznaczonych na Polonię z gestii Senatu m.in. do KPRM, MRPiPS, MEN, MSZ, MKiDN.

– Środki te, jak dotychczas, będą przeznaczone na realizację ofert w zakresie edukacji, kultury i promocji Polski oraz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego – mówiła Agencji Informacyjnej poseł Marta Kubiak (PiS). – Przy tym musimy pamiętać, że ten budżet jeszcze niespełna pięć lat temu wynosił 50 mln zł, a dzisiaj mowa o ponad 100 mln zł, więc środowiska polonijnej nie mają powodów do obaw, a wręcz przeciwnie – dodaje Kubiak.

Sobota. Brexit

Od północy Wielka Brytania znajduje się już poza Unią Europejską. I od razu przynosi to zmiany na polskiej scenie politycznej. Dominik Tarczyński za sprawą brexitu traci mandat poselski. Wojowniczy polityk PiS obejmie przypadający Polsce po Zjednoczonym Królestwie dodatkowy mandat w Parlamencie Europejskim. W związku z tym mandat poselski w Sejmie obejmie Mariusz Gosek z Solidarnej Polski.

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o ewakuacji obywateli Polski z chińskiej prowincji Hubei (której stolicą jest Wuhan), gdzie panuje epidemia wywołującego śmiertelne zapalenie płuc koronawirusa. Polacy są już w drodze do Paryża, skąd specjalnymi wojskowymi samolotami Polskich Sił Zbrojnych zostaną przetransportowani do Wrocławia – poinformował szef rządu w mediach społecznościowych. Pozostaje życzyć ewakuowanym – jak i nam wszystkim – zdrowia.

źródło:
Zobacz więcej