Raport

Epidemia koronawirusa

Odbierała w Auschwitz porody. Słynna położna bohaterką powieści

Stanisława Leszczyńska odebrała w Auschwitz około 3 tys. porodów (fot. Scott Barbour/Getty Images)

Stanisława Leszczyńska w piekle obozu koncentracyjnego ratowała dzieci. Bez wody, podstawowych narzędzi medycznych i leków przyjęła ponad 3 tys. porodów. Inspirowana jej losami książka pt. „Położna z Auschwitz” Magdy Knedler trafiła właśnie do księgarń.

Prezydent w Auschwitz: My w Polsce dobrze znamy prawdę o tym, co się tu działo

– Fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz...

zobacz więcej

„Powieść Magdy Knedler przedstawia losy niezwykłej, heroicznej kobiety, która w dramatycznych warunkach obozu koncentracyjnego niosła pomoc kobietom ciężarnym i ich przychodzącym na świat dzieciom, najmniejszym i najbardziej bezbronnym ofiarom KL Auschwitz” – tak o książce poświęconej Stanisławie Leszczyńskiej pisze Teresa Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa MANDO.

Bohaterka książki ryzykuje życie i jako jedyna przeciwstawia się rozkazom Josepha Mengele. Robi wszystko, by chronić dzieci przed okrutnymi eksperymentami, stara się wspierać matki i ratować niemowlęta.

Stanisława Leszczyńska, słynna położna z niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, odebrała w obozie ponad 3 tys. porodów. Dziś jest kandydatką na ołtarze i nieformalną patronką odbywających się od ośmiu lat Marszów dla Życia i Rodziny, które przechodzą ulicami Oświęcimia.

Hiszpanie o Pileckim: Ujawnił prawdę o Auschwitz i został zamordowany przez komunizm Stalina

Artykuł przedstawiający postać rotmistrza Witolda Pileckiego opublikowała w piątek wydawana w Madrycie gazeta „ABC". Napisano w nim, że człowiek,...

zobacz więcej

Urodziła się 8 maja 1896 r. Dzieciństwo spędziła w Łodzi i Rio de Janeiro, skąd powróciła wraz z rodziną przed wybuchem I wojny światowej. W 1922 r. ukończyła z wyróżnieniem warszawską szkołę położniczą. Podczas II wojny światowej rodzina Leszczyńskich działała w łódzkich strukturach Narodowych Sił Zbrojnych. Działalność ta zakończyła się dla Stanisławy wywiezieniem do obozu Auschwitz-Birkenau. Od kwietnia 1943 r. do stycznia 1945 – do wyzwolenia obozu – służyła tam jako położna.

Dramatyczne wspomnienia spisała w „Raporcie położnej z Oświęcimia”, opublikowanym po raz pierwszy w 1965 r. Zmarła w 1974 r. w Łodzi.

Do dzisiaj na całym świecie żyje kilkanaście osób, którym dzięki bohaterskiej położnej udało się przeżyć Auschwitz. Magda Knedler jest autorką trzynastu powieści różnorodnych gatunkowo i tematycznie. Dwukrotnie nominowana do nagrody WARTO, jest laureatką nagrody EMOCJE przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za „powieści, które dowodzą, że gatunkowa wszechstronność i pisarska pracowitość idą w parze z wysoką jakością literacką”.

źródło:
Zobacz więcej