RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Zbrojna wyprawa na zamek w Nidzicy. Rycerze zaczynają sezon

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jest organizatorem cyklu imprez rycerskich (fot. Facebook/Muzeum Bitwy pod Grunwaldem)

Zimową rejzą, czyli zbrojną wyprawą na zamek w Nidzicy rozpoczyna się w sobotę cykl imprez rycerskich organizowanych przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Największa rycerska impreza w kraju, inscenizacja bitwy z Krzyżakami, odbędzie się 18 lipca.

Inscenizację Bitwy pod Grunwaldem obejrzało ponad 30 tys. widzów

Ponad tysiąc rekonstruktorów historycznych z Polski, innych krajów europejskich, a nawet RPA uczestniczyło w sobotniej inscenizacji Bitwy pod...

zobacz więcej

Rejzę na nidzicki zamek rozpoczyna turniej łuczniczy na przedzamczu. Po nim odbędzie się turniej bojowy na miecze i tarcze, a imprezę zakończy turniej bojowy 3/3 na dziedzińcu zamku.

Tradycyjnie zimowa rejza w Nidzicy otwiera cykl imprez rycerskich organizowanych przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Imprezy te są widowiskowe, ponieważ uczestniczą w nich rekonstruktorzy historyczni ubrani w zbroje zbliżone do tych, jakich używano w średniowieczu.

Muzeum w Stębarku zaprezentowało już kalendarz imprez rycerskich organizowanych w 2020 roku. Podano m.in., że w majowy weekend odbędzie się „Majówka z łukiem i koniem”, tj. zawody historycznego łucznictwa konnego.

Cykl imprez znanych od lat jako „Dni Grunwaldu” zaplanowano na 15-19 lipca, przy czym inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się 18 lipca. To największa rekonstrukcja średniowiecznej bitwy w kraju. W tym roku w ramach obchodów rocznicy bitwy z Krzyżakami na Polach Grunwaldu zostanie odsłonięty pomnik, który upamiętnia rolę wojsk litewskich w bitwie z 1410 r.

źródło:

Zobacz więcej