Raport

#FabrykahejtuPO

Czy paczki z Chin mogą być nosicielami koronawirusa?

Koronawirus jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów, czyli właśnie mydła (fot. Paweł Supernak/PAP, zdjęcie ilustracyjne)

Pytacie nas państwo poprzez platformę Twoje Info, czy można zarazić się koronawirusa w kontakcie z przesyłkami, paczkami, towarami z Chin.  Ministerstwo Zdrowia uspokaja: Zalecamy stosowanie podstawowych zasad higieny.

Koronawirusem można zarazić się od osoby, która jeszcze nie ma objawów choroby

Koronawirusem z Wuhan można zarazić się również od osoby, która nie ma żadnych objawów choroby – przyznali specjaliści z USA. W związku z kolejnymi...

zobacz więcej

– Szanse na zarażenie się koronawirusem przez przesyłki z Chin są bliskie zeru – powiedział nam Wojciech Andrusiewicz rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że resort zdrowia apeluje o „spokój i niepanikowanie”. 

– Zalecamy stosowanie podstawowych zasad higieny, częste mycie rąk mydłem – Andrusiewicz. W związku z tym specjaliści zalecają częste mycie rąk mydłem, lub odkażanie ich środkami na bazie alkoholu.

Koronawirus jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów, czyli właśnie mydła. Ten typ koronawirusa pojawił się niedawno w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach. Naukowcy dopiero zaczynają rozpracowywać go. Na dzień dzisiejszy wiemy, że należy on do tego samego typu wirusów co SARS i MERS. Przenosi się z człowieka na człowieka, drogą kropelkową.

Zwykłe wirusy przeziębienia lub grypy na zużytych chusteczkach higienicznych potrafią przeżyć do nawet 12 godzin – informuje pulsmedycyny.pl. Portal informuje, że przenoszą się one drogą kropelkową i mogą na gładkich, nieporowatych powierzchniach utrzymać się nawet 48 godzin.

źródło:
Zobacz więcej