RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Koronawirusem można zarazić się od osoby, która jeszcze nie ma objawów choroby

Pasażerowie w nowojorskim metrze (fot. PAP/ EPA/JUSTIN LANE)

Koronawirusem z Wuhan można zarazić się również od osoby, która nie ma żadnych objawów choroby – przyznali specjaliści z USA. W związku z kolejnymi zachorowaniami amerykańskie władze ogłosiły w piątek stan zagrożenia zdrowia publicznego.

USA ograniczają wydawanie wiz dla obywateli sześciu państw

Zgodnie z piątkowym rozporządzeniem prezydenta Donalda Trumpa Stany Zjednoczone ograniczą wydawanie wiz dla obywateli Nigerii, Erytrei, Kirgistanu,...

zobacz więcej

Przez prawie tydzień przedstawiciele amerykańskiej służby zdrowia zastanawiali się, czy osoby zarażone mogą rozprzestrzenić koronawirusa w okresie inkubacji choroby. Chiński minister zdrowia informował, że jest taka możliwość, jednak nie przedstawił dowodów i władze USA miały wątpliwości w tej sprawie.

Niemieccy naukowcy opublikowali w czwartek w „New England Journal of Medicine” artykuł, w którym opisali cztery przypadki zarażenia się wirusem od osoby, która nie miała żadnych objawów. Po przeanalizowaniu tej publikacji dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci uznal, że „nie ma wątpliwości, że zachodzi bezobjawowa transmisja korona wirusa”. To niedobra wiadomość, bo oznacza, że kwarantanną trzeba bedzie obejmować większe grupy osób.

W piątek rząd USA ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego w związku z koronawirusem, który z Chin rozprzestrzenia się na inne kraje. Oznacza to, że od soboty (godz. 23 czasu polskiego) obcokrajowcy, którzy mogą stanowić potencjalne ryzyko przeniesienia wirusa, nie będą tymczasowo wpuszczani na terytorium USA.

Obywatele USA, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywali w chińskiej prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, muszą przejść 14-dniową kwarantannę, zaś ci Amerykanie, którzy przybywali w innych chińskich prowincjach, po powrocie do USA przez dwa tygodnie powinni unikać kontaktów z innymi ludźmi.

Do tej pory w USA potwierdzono sześć przypadków zarażenia koronawirusem, a 191 osób jest pod obserwacją.

Według ostatnich informacji przekazanych przez chińskie służby medyczne, liczba zakażonych koronawirusem w tym kraju wynosi obecnie 9781. W prowincji Hubei, którego stolicą jest Wuhan, zmarły 204 osoby, a w całych Chinach - 213. Około 100 przypadków wykryto za granicą, ale nie ma na razie doniesień o zgonach w innych krajach.

źródło:
Zobacz więcej