RAPORT

Wojna na Ukrainie

Festiwal śniegu w Japonii. Pierwszy raz z polskimi zabytkami

Plac Polski w Sapporo (fot. facebook/mkidn)
Plac Polski w Sapporo (fot. facebook/mkidn)

Każdej zimy w największym mieście wyspy Hokkaido Sapporo, odbywa się Yuki Matsuri, czyli Festiwal śniegu. Powstają tam wyjątkowe, zbudowane ze śniegu i lodu galerie zimowych rzeźb przygotowane m.in. przez żołnierzy Japońskich Sił Samoobrony. W tegorocznej edycji na tzw. Placu Polskim stanie Lodowy Pałac na Wyspie i Pomnik Chopina. Będą one głównymi atrakcjami.  Projekt uświetni obchody 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

Sto lat relacji dyplomatycznych. Polsko-japoński jubileusz

Sto lat temu Polska i Japonia nawiązały stosunki dyplomatyczne. W długiej historii naszych relacji możemy znaleźć takie epizody, jak ocalenie przez...

zobacz więcej

Po raz pierwszy w historii festiwalu pokazane zostaną polskie zabytki zrobione ze śniegu i lodu. Będą to dwa warszawskie obiekty: Pałac na Wyspie i Pomnik Fryderyka Chopina.

Festiwal Śniegu w Sapporo odbywa się corocznie  od 1950 roku. Zyskał on międzynarodową sławę między innymi dzięki wsparciu Japońskich Sił Samoobrony, które w latach 1955–2005 udostępniały swe koszary w dzielnicy Makomanai dla największych monumentów, które wykonywali sami żołnierze.

Największe rzeźby miały ponad 15 metrów wysokości i kilkadziesiąt metrów szerokości, a do ich budowy zużywa się ok. 500 pięciotonowych ciężarówek śniegu. Zimowe rzeźby Pałacu na Wyspie i Pomnika Chopina utworzą w Sapporo „Plac Polski”. Ich uroczyste odsłonięcie odbędzie się 4 lutego 2020 r. podczas inauguracji Yuki Matsuri.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej