RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Dziewięć dni muzyki Chopina. Rozpoczyna się Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina organizowany jest od 1968 r. (fot. Pixabay/cocoparisienne)

Młodzi polscy pianiści rozpoczynają w sobotę rywalizację w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Tegoroczny konkurs odbędzie się Warszawie, w dniach 1-9 lutego 2020 roku. Program obejmuje wyłącznie utwory Fryderyka Chopina.

„Nie pamiętam, jak grałem. Musiałem sprawdzić to na YouTube”. Laureat Konkursu Chopinowskiego na ustach świata

Światowe agencje prasowe obszernie zrelacjonowały w nocy z wtorku na środę w depeszach z Warszawy werdykt jury XVII Międzynarodowego Konkursu...

zobacz więcej

Konkurs odbywa się w trzech etapach; dwa pierwsze to recitale solowe, w finałowym, trzecim etapie pianiści wykonają wybrany koncert fortepianowy z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

Uczestników oceniać będzie jury w składzie: Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Marta Sosińska-Janczewska, Wojciech Świtała, Waldemar Wojtal oraz Paweł Zawadzki.

Jury przewodniczyć będzie Katarzyna Popowa-Zydroń, polska pianistka pochodzenia bułgarskiego, profesor fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina organizowany od 1968 r. adresowany jest do polskich studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia.

Odbywa się rokrocznie – z wyjątkiem lat poprzedzających Międzynarodowy Konkurs Chopinowski i – zdaniem muzykologów – może stanowić formę przepustki do udziału w konkursie międzynarodowym, ponieważ I i II nagroda zdobyta w tym konkursie upoważnia do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych.

Wśród laureatów konkursu krajowego, którzy potem odnosili sukcesy w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim byli m.in. Janusz Olejniczak, Krystian Zimerman, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Świtała i Rafał Blechacz.

źródło:

Zobacz więcej