RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polski uczony wygrał z Google. Technologiczny gigant bez patentu na jego wynalazek

Wniosek Google dotyczący kodowania ANS odrzucił w 2018 roku amerykański urząd patentów i znaków towarowych (fot. Lyu Liang/VCG via Getty Images)

Gigant technologiczny, firma Google, porzucił próby opatentowania wynalazku polskiego uczonego. Komputerowe kodowanie ANS – rozwiązanie dr. Jarosława Dudy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – jest powszechnie dostępne w oprogramowaniach komputerowych na całym świecie.

Zdiagnozowałeś się w Google? Nietypowe ogłoszenie na SOR

„Pacjenci, którzy już samodzielnie zdiagnozowali swoje choroby w Google i po prostu chcieliby uzyskać drugą opinię, proszeni są o sprawdzenie jej...

zobacz więcej

– Nikt nie dostał patentu na metodę kodowania ANS. Ja także nie; od początku chciałem, aby rozwiązanie było ogólnodostępne i bezpłatne dla użytkowników komputerów, smartfonów. Wszyscy użytkownicy tych urządzeń nieświadomie korzystają z kodowania ANS, wszyscy mają do tego prawo – powiedział dr Jarosław Duda, wykładowca Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, który opracował metodę w latach 2006-2013.

Wynalazek naukowca próbował opatentować Google, przeciwko czemu protestował Uniwersytet Jagielloński. Dr Jarosław Duda od 2014 r. prowadził z Google korespondencję – mailową i za pośrednictwem publicznego forum – i pomagał tej firmie w adaptacji ANS do kompresji plików wideo.

W czerwcu 2017 r. – jak mówił – przez przypadek znalazł wniosek patentowy Google z grudnia 2015 r. na użycie ANS w kompresji wideo.

W 2018 r. amerykański urząd patentów i znaków towarowych odrzucił wniosek złożony przez Google, dotyczący rozwiązania autorstwa polskiego uczonego.

– Od tamtego czasu nie podejmowaliśmy żadnych kroków w tej sprawie. Zawsze chcieliśmy, żeby to rozwiązanie było ogólnodostępne – powiedział rzecznik prasowy Google w Polsce Adam Malczak, przyznając, że amerykańskie przedsiębiorstwo nie ma patentu.

Kodowanie ANS (z ang. Asymmetric Numeral Systems) pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Dzięki metodzie szybkość i efektywność przepływu informacji drogą elektroniczną wzrosła aż 30 razy.

Microsoft uśmierca jeden z najpopularniejszych Windowsów. Radzi: kupcie nowy komputer

Na stronie giganta internetowego można przeczytać, że zakończył wspierać technicznie jedną z najpopularniejszych wersji swojego systemu...

zobacz więcej

Kodowanie ANS stanowi jeden z fundamentów dzisiejszego wirtualnego świata, używane jest w produktach m.in. Apple, Facebooka, Google, Linux.

Metoda dr. Dudy została także zastosowana w nowym formacie plików graficznych – JPEG XL. Prawdopodobnie w tym roku wszystkie zdjęcia elektroniczne będą mogły być zapisywane jako JPEG XL.

Oznacza to nawet trzykrotne zmniejszenie rozmiaru plików graficznych bez utraty ich jakości, zwiększenie szybkości ich przesyłania, lepszą jakość grafik na platformach społecznościowych, szybsze otwieranie stron internetowych, odciążenie nośników i łącz internetowych.

źródło:

Zobacz więcej