RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Unia Europejska po brexicie niczego nie zrozumiała”

Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej. Kto odpowiada za to, że doszło do brexitu? – Główny ciężar odpowiedzialności ciąży na Komisji Europejskiej i to w czasach Jean-Claude Junckera, Fransa Timmermansa było apogeum takiego rozszerzania swojego władztwa niedemokratycznego i próba wpływania na różne państwa w różny sposób. To była jedna z głównych nici przewodnich brexitu – powiedział portalowi tvp.info senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski.

„Polacy zaczęli masowo pracować na Wyspach”. Kidawa-Błońska o przyczynach brexitu

– Nie zakłamujmy. Przyczyną brexitu było także to, że Polacy zaczęli masowo pracować w Wielkiej Brytanii – mówiła w 2017 r. aktualna kandydatka PO...

zobacz więcej

– W moim przekonaniu Unia niczego nie zrozumiała po brexicie. Niczego się nie nauczyła, żadnych wniosków nie wyciągnęła i nie odrobiła lekcji. W dalszym ciągu mamy do czynienia z traktowaniem różnych państw z góry, z wysokości 10. piętra. Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia to takie stawianie nas do kąta, krajów naszego regionu tylko – stwierdził europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Czy będą kolejne exity? – Przez najbliższą dekadę kraje naszego regionu będą beneficjentami, a nie płatnikami netto. Za około 10 lat staną się płatnikami netto, na przykład Polska. Do tego czasu nie będzie realnego problemu exitu jakiegokolwiek kraju. Prędzej nastąpi exit ze strefy euro. Bardzo prawdopodobne, że strefa euro rozpadnie się szybciej niż Unia Europejska. Nie lekceważyłbym tego, że dwie główne włoskie partie mówią, że trzeba wyjść z eurolandu – odpowiedział Czarnecki.

– Wielka Brytania niestety padła ofiarą nierzetelnych polityków. Frakcja, która chciała brexitu w Wielkiej Brytanii istniała od zawsze. Dzięki użyciu różnych nieprawdziwych informacji, propagandy różnych mediów typu tabloidy niestety została nakręcona spirala nienawiści wobec Unii Europejskiej, wobec obywateli innych państw z Unii Europejskiej, także wobec Polaków – mówił natomiast poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Burza po słowach Kidawy-Błońskiej. „Ojcem brexitu jest Tusk, a nie Polonia”

– Nie zakłamujmy. Przyczyną brexitu było także to, że Polacy zaczęli masowo pracować w Wielkiej Brytanii – mówiła w 2017 r. aktualna kandydatka PO...

zobacz więcej

– Polacy bardzo głośno i mocno mówią, że nie chcą migrantów, nie chcą obcokrajowców, a mówimy o milionie Polaków, którzy osiedlili się i pracują w Wielkiej Brytanii. (...) Przyczyną brexitu było także to, że Polacy zaczęli masowo pracować w Wielkiej Brytanii – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska w radiowej Jedynce w marcu 2017 r.

Czy politycy zgadzają się ze słowami kandydatki PO na prezydenta? – To kolejna kuriozalna wypowiedź pani marszałek. Mówiła, że to Polacy spowodowali, a teraz poleciała do nich, żeby przekonywać z kolei, że tak w Polsce jest dobrze i brexitu nie powinni się obawiać. Nie wiem, do czego chce ich przekonywać, ale jest tu sprzeczność wyraźna – powiedział poseł Kazimierz Smoliński z PiS-u.

– Był duży skok imigracji w trakcie kryzysu finansowego 2007-2008. To spowodowało, że Brytyjczycy uznali, że jest zalew ludności miejscowej przez przybyszów. Polacy w Wielkiej Brytanii są jednak bardzo dobrze postrzegani przez ogromną większość społeczeństwa. To nie są ludzie, którzy przyjeżdżają po zasiłki dla bezrobotnych, tylko ciężko pracują i są bardzo dobrze oceniani – mówił natomiast poseł Władysław Teofil Bartoszewski z PSL, który w Londynie mieszkał 20 lat.

„Polexit jest równie niemożliwy jak germanexit”

W obozie rządzącym nikt o takim scenariuszu polexitu nie mówi i nie myśli. Przypomnę to kolejny raz: polexit jest równie niemożliwy jak germanexit...

zobacz więcej

– Grupa, która doprowadziła do brexitu w Wielkiej Brytanii to grupa, z którą współpracuje PiS. Nigel Farage, jeden z członków tej grupy mówi, że następna będzie Polska. Ja jestem przerażony. To oznacza, że zapadła decyzja, że PiS prowadzi do polexitu. To jest wbrew jakimkolwiek interesom naszego państwa – stwierdził poseł Suchoń z KO.

Przypomnieliśmy, że Farage jest liderem Partii Brexit, a nie Partii Konserwatywnej, z którą PiS współtworzył frakcję w Parlamencie Europejskim. – Dobrze pan wie, że konserwatyści również są za brexitem. To jest partia eurosceptyczna, która chciała wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To są kumple PiS-u – odpowiedział Suchoń.

– My z Unii nie chcemy wyjść, nie ma możliwości wyrzucenia nas z Unii, jak niektórzy mówią, że zostaniemy wyrzuceni. Nie ma procedury wyrzucania, nie ma podstaw prawnych do wyrzucenia. Poza tym jesteśmy za bardzo cennym krajem jako duży rynek zbytu, żeby Unia nas się pozbyła. Nawet minister finansów Niemiec mówi, że spośród pieniędzy, które Polska dostaje z Unii, 80 proc. wraca do Niemiec, do gospodarki niemieckiej – tłumaczył poseł Smoliński z PiS-u.

źródło:
Zobacz więcej