RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

W Londynie Kidawa-Błońska straszy polexitem

Kandydatka PO na prezydenta zastrzega, że na razie nie prowadzi kampanii wyborczej, bo nie ma terminu wyborów (PAP/Leszek Szymański)

Będąc w Londynie na spotkaniu z Polonią kandydatka PO na prezydenta stwierdziła, że Polska zmierza w stronę wyjścia z Unii Europejskiej. Jednocześnie oceniła, że sojuszników wspierających nasze bezpieczeństwo i prawdę o historii „nie znajdziemy nigdzie poza Unią”. To słowa zastanawiające zwłaszcza w dniu, kiedy Polska podpisała umowę na zakup myśliwców F-35 od USA.

Kidawa-Błońska straszy wyprowadzeniem Polski z Europy. „Chyba nie zna geografii” [WIDEO]

Do tej pory opozycja straszyła polexitem. O krok dalej poszła kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta. – Wy tak naprawdę niszczycie...

zobacz więcej

Dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jedynym sojusznikiem Polski jest UE. – Jeżeli chcemy być bezpiecznym krajem, jeżeli chcemy, żeby nasza historia była szanowana, żeby prawda o nas była szanowana musimy mieć sojuszników, a nie znajdziemy ich nigdzie poza Unią. Unia jest dla nas najważniejsza – powiedziała w piątek w Londynie Małgorzata Kidawa-Błońska.

Polska ma jednak sojuszników spoza Unii i to na wielu płaszczyznach. Dowodem tego jest rozszerzanie współpracy militarnej z USA i zakup myśliwców F-35, które – w zgodnej opinii komentatorów – podnosi nasz poziom bezpieczeństwa. Rozwija się współpraca gospodarcza. Wiele firm spoza Unii inwestuje w Polsce ze względu na dogodne warunki ekonomiczne. Polska staje się także poważnym partnerem dla USA w zakresie handlu gazem skroplonym.

Podobnie w zakresie odkłamywania prawdy historycznej. Przed tygodniem wiceprezydent USA Mike Pence podczas wystąpienia na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie powiedział: „Planując zniszczenie kultury polskiej, naziści dawali polskim miastom niemieckie nazwy. Miasto Oświęcim nazwali Auschwitz. (…) Pamiętamy też o bohaterach nieżydowskiego pochodzenia, którzy uratowali tysiące osób i tak jak oni wtedy, tak i my dziś musimy być gotowi, by skonfrontować się z antysemityzmem”.

Małgorzata Kidawa-Błońska poleciała do Londynu, aby spotkać się z tamtejszą Polonią i porozmawiać o ich przyszłości po brexicie. Podziękowała za głosy w ostatnich wyborach i stwierdziła, że martwi się, aby Polska nie wyszła z Unii, jak teraz czyni to Wielka Brytania.

„Polacy zaczęli masowo pracować na Wyspach”. Kidawa-Błońska o przyczynach brexitu

– Nie zakłamujmy. Przyczyną brexitu było także to, że Polacy zaczęli masowo pracować w Wielkiej Brytanii – mówiła w 2017 r. aktualna kandydatka PO...

zobacz więcej

Tymczasem kilka dni temu internauci przypomnieli słowa Kidawy-Błońskiej, która w 2017 roku obarczyła odpowiedzialnością za brexit m.in. Polaków pracujących na Wyspach. W wywiadzie udzielonym radiowej Jedynce powiedziała: – Solidarność Polaków z Polakami tak, ale ja przypominam (...) mówimy o milionie Polaków, którzy osiedlił się i pracuje w Wielkiej Brytanii [pisownia oryginalna] i nie zakłamujmy, przyczyną brexitu, było także to, że Polacy tak masowo zaczęli pracować w Wielkiej Brytanii – stwierdziła wówczas obecna kandydatka PO na prezydenta RP.

Będąc dziś w Londynie wyraziła ubolewanie z powodu brexitu. – Nigdy nie przypuszczałam, że przyjadę do Londynu, kiedy Wielka Brytania opuszcza UE – powiedziała. Dodała, że to jest smutny dzień, gdyż „z żalem żegnamy naszych przyjaciół i kolegów z Wielkiej Brytanii, bo przestają być częścią naszej europejskiej rodziny”. – Będą żyli osobno – stwierdziła i postraszyła polexitem.

– Mam nadzieję, że nigdy nie spotka to Polski, bo Polacy nie chcą wychodzić z UE – powiedziała. Mówiąc o polexicie stwierdziła, że „to nie tylko słowo”. Stwierdziła, że politycy mogą zrobić wiele złego, myśląc tylko o interesie własnej partii.


– To, co polski rząd robi z polskim systemem sądowniczym. To, co dzieje się z praworządnością to bardzo duży krok w stronę poza Unię. To są takie działania, to są słowa, to jest brak rozmów. Może jeszcze nikt nie mówi, że wychodzimy z Unii, ale te wszystkie rzeczy budzą niepokój i my jako Polacy mamy prawo martwić się i zastanawiać, co będzie dalej – oświadczyła podczas konferencji transmitowanej na żywo w internecie.

Kidawa-Błońska o prezesie PiS: Jemu zależy tylko na Polsce [WIDEO]

Kandydatka Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich Małgorzata Kidawa-Błońska udzieliła wywiadu dziennikarzom TVN. Wypowiadała się o...

zobacz więcej

Oceniła, że to populistyczni politycy ciągle próbują otwierać nowe osie sporu w UE. – To jest bardzo niebezpieczne dla Polski i dla krajów naszego rejonu. Bo obrażanie się na Unię to jest głupota i wielki błąd – powiedziała. Dodała, że „kiedyś przekroczymy tą cienką czerwoną linię i ona odgrodzi nas na stałe od UE i zostaniemy poza jej nawiasem”.

Dziesięć dni temu Małgorzata Kidawa-Błońska udzieliła wywiadu dziennikarzom TVN i wypowiadała się o Jarosławie Kaczyńskim. Oceniła, że prezesowi PiS nie zależy „na świecie”. – Jemu zależy tylko na Polsce – powiedziała. – Jak wiemy, Jarosławowi Kaczyńskiemu nie zależy na świecie, na Europie. Jemu zależy tylko na Polsce – powiedziała kandydatka na prezydenta RP.

źródło:
Zobacz więcej