Raport

Epidemia koronawirusa

Autoprzeszczep jajników opóźnia menopauzę. Metoda budzi kontrowersje

Zabieg polega na pobraniu fragmentu jednego z jajników i zamrożeniu go (fot.Getty Images/Universal Images Group/BSIP/)

W Wielkiej Brytanii pierwszych 11 kobiet zdecydowało się na autoprzeszczep fragmentu jajników w celu opóźnienia menopauzy nawet o wiele lat. Procedura ta nie jest jednak sprawdzona i budzi kontrowersje – ostrzega „BBC News”.

Napoje gazowane zwiększają u kobiet ryzyko osteoporozy

Kobiety po menopauzie powinny ograniczyć spożycie napojów gazowanych. Badania specjalistów amerykańskich sugerują, że napoje te mogą zwiększać...

zobacz więcej

Zabieg polega na pobraniu fragmentu jednego z jajników i zamrożeniu go, a później wszczepieniu do organizmu kobiety zanim jeszcze pojawi się menopauza. W ten sposób można o wiele lat opóźnić objawy przekwitania; kobiety po 40. i 50. roku życia mają szansę zajść w ciążę.

– Im wcześniej zostanie przeprowadzony taki zabieg, tym lepsze mogą być jego efekty – zapewnia prof. Simon Fishel z firmy ProFam w Birmingham. Przyznaje jednak, że jest to procedura wciąż „eksperymentalna”. Dodaje, że wykorzystywane w niej metody są znane od dawna.

– Podobny zabieg z powodzeniem wykorzystuje się u kobiet w okresie rozrodczym z chorobą nowotworową. Pobierany jest u nich fragment jajników, a potem wszczepia się go po zakończeniu leczenia onkologicznego, głównie po grożących niepłodnością chemioterapii i radioterapii – mówi prof. Fishel. – Taka terapia jest bezpieczna i jest na to dostatecznie dużo dowodów – zapewnia.

Nie zgadza się z tym ekspert Brytyjskiego Towarzystwa Menopauzy (BMS) dr Melanie Davies z Fertility Preservation UK. Zwraca uwagę, że (przy autoprzeszczepie dla opóźnienia menopauzy) trzeba się poddać operacji niepotrzebnej z przyczyn medycznych.

Przyznaje, że u kobiet po leczeniu onkologicznym często pozawala ona przywrócić płodność. Jednak nie ma dowodów, że przeszczep jajników daje efekty dłużej niż przez 10 lat. – Jeśli chodzi o efekty hormonalne tej metody, to jej możliwości są ograniczone – dodaje.

źródło:
Zobacz więcej