RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Do Polski trafią 32 samoloty bojowe piątej generacji

– To ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, ale też dla bezpieczeństwa całej naszej części Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda w Dęblinie (Lubelskie) podczas uroczystości podpisania umowy na zakup od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35.

Błaszczak: F-35 to top of the top uzbrojenia

– F-35 jest samolotem nieporównywalnym z żadnymi innymi. Siłom powietrznym, które nim dysponują, daje wielką przewagę. To jest top of the top jeśli...

zobacz więcej

Umowę zakupu przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35 podpisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W imieniu Stanów Zjednoczonych umowę odebrała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

W uroczystości w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego wzięli udział m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent podkreślał, że to niezwykle ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, polskich pilotów samolotów myśliwskich, dla bezpieczeństwa RP, ale też dla bezpieczeństwa naszej części Europy.

– Bo to, że możemy kupić te samoloty, że staną się one częścią najnowocześniejszego wyposażenia polskiej armii, polskiego lotnictwa to przede wszystkim dzięki temu, że jesteśmy dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który jest wiarygodnym, dobrym sojusznikiem realizującym swoje zobowiązania. Krótko mówiąc – pewnym partnerem – powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że dzięki podpisanej w piątek umowie polskie lotnictwo zostanie wyposażone w najnowocześniejsze na świecie samoloty myśliwskie piątej generacji.


Prezydent: Mam nadzieję, że F-35 zapewnią nam absolutne bezpieczeństwo na niebie

Myśliwiec F-35 wylądował w Dęblinie

Osiąga prędkość ponad 2 tys. km na godzinę, a dzięki swojej budowie jest praktycznie niewykrywalny dla radarów. Jego długość to ponad 15 m, a...

zobacz więcej

„F-35 przenoszą siły powietrzne w zupełnie nową erę”

– Przystępujemy dziś do rodziny F-35, samolotów najnowszej generacji, które przenoszą lotnictwo w zupełnie nową erę zdolności obronnych i bojowych; umowa na zakup tych maszyn to następna wielka inwestycja, która przyczynia się do zacieśnienia relacji polsko-amerykańskich – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że ta umowa to jeden z największych kontraktów zbrojeniowych w historii Polski.

– Dzisiaj przystępujemy do rodziny F-35, samolotów najnowszej generacji (...) samolotów niewykrywalnych dla radarów, samolotów, które przenoszą lotnictwo, przenoszą siły powietrzne, które zostają w nie wyposażone w zupełnie nową erę zdolności obronnych i zdolności bojowych – powiedział prezydent.

– To wielki dzień dla Rzeczypospolitej, ale to wielkie dzień dla polskiego lotnictwa, to wielki dzień dla nas wszystkich i dzień, w którym te samoloty zaczną królować na naszym niebie będzie również dniem bardzo istotnego wzmocnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i naszej części świata, naszej części Europy – podkreślił Andrzej Duda.

Jak mówił, zakup F-35 to jeden z najważniejszych etapów budowania nowoczesnej polskiej armii. – To następna wielka inwestycja, która przyczynia się także do zacieśnienia relacji polsko-amerykańskich w bardzo istotnym stopniu – podkreślił prezydent.

Mówił, że m.in. po zniesieniu obowiązku wizowego dla polskich obywateli, zakup F-35 to kolejny niezwykle ważny moment w relacjach Polski i Stanów Zjednoczonych. Dodał, że zakup F-35 „ogromnie wzmacnia naszą pozycję wśród sił zbrojnych na świecie (...) także generalnie na arenie międzynarodowej”.

Błaszczak: Podwoiliśmy wartość zamówień dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

Praktycznie podwoiliśmy wartość zamówień kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział w sobotę minister obrony narodowej Mariusz...

zobacz więcej

Błaszczak: Dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają F-35

– Polskie siły powietrzne wchodzą na nowy etap swojego rozwoju. Dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają F-35, a więc samoloty stanowiące swoiste centra dowodzenia, samoloty wyróżniające się interoperacyjnością – powiedział minister obronny narodowej Mariusz Błaszczak.

– Kiedy w sierpniu 2018 r. to w Dęblinie powiedziałem, że zrobię wszystko, aby epoka postsowiecka w siłach powietrznych, przeszła do historii, wtedy zastanawialiśmy się, czy będzie to możliwe. Jest to możliwe – powiedział Błaszczak.

Jak podkreślił, „dziś słowa zamieniły się w rzeczywistość”.

– Dziś poprzez podpisanie tej umowy, polskie siły powietrzne wchodzą na nowy etap swojego rozwoju. Dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają F-35, a więc samoloty stanowiące swoiste centra dowodzenia, samoloty wyróżniające się interoperacyjnością, a więc współpracujące także na przykład z systemem Patriot, który zakupiliśmy w 2018 roku, współpracujące z samolotami F-16, które posiadamy już od kilku lat, a więc gwarantujące bezpieczeństwo w naszej ojczyźnie – powiedział minister obrony.

Szef MON: Zakończyliśmy negocjacje dot. zakupu myśliwców F-35

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że jeszcze w styczniu planowane jest podpisanie ze Stanami Zjednoczonymi umowy na zakup...

zobacz więcej

„Rok 2020 zaczynamy od mocnego uderzenia”

– Rok 2020 zaczynamy od mocnego uderzenia. Do Wojska Polskiego już za cztery lata trafią samoloty piątej generacji F-35. To samoloty, które wypełniają program modernizacyjny o nazwie Harpia – powiedział Błaszczak.

Szef MON zwrócił uwagę, że mamy „świetnych, fantastycznych pilotów i to właśnie z myślą o nich dzisiaj została podpisana ta umowa”. – Z myślą o nich – oni zasługują na to, żeby dysponowali najnowocześniejszym sprzętem – i z myślą o bezpieczeństwie naszej ojczyzny – mówił Błaszczak.

Szef MON podczas wystąpienia dziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie. – Gdyby nie zaangażowanie pana prezydenta, gdyby nie wsparcie ze strony pana prezydenta tego sukcesu dziś by nie było – mówił.

Dziękował też premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ponieważ – jak powiedział – ta transakcja nie byłaby możliwa, gdyby nie budżet naszego państwa, który „pozwala na dokonywanie procesu modernizacji naszego wojska”.

Szatkowski: Polska po zakupie F-35 trafi do elitarnego klubu w NATO

Polska po zakupie myśliwców F-35 trafi do elitarnego klubu państw NATO, które dysponują technologiami samolotów niewykrywalnych dla radarów....

zobacz więcej

Premier: F-35 spowoduje, że cień rosyjskiej dominacji będzie coraz dalej odsuwał się od RP

– F-35 spowoduje, że cień rosyjskiej dominacji będzie coraz dalej odsuwał się od Rzeczypospolitej – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– To jest rzeczywiście pamiętna chwila. Polska przez nie tylko dziesięciolecia, ale można powiedzieć przez z okładem dwieście lat, stara się pozbyć długiego rosyjskiego cienia, który dominował nad tą częścią Europy – powiedział Morawiecki po podpisaniu umowy.

Mówiąc o wybijaniu się Polski na niepodległość przywołał 1993 r., „kiedy ostatni żołnierz radziecki opuścił Polską ziemię”. Jak zaznaczył, Polska jednocześnie starała się dokonać skoku modernizacyjnego swojej armii.

– W dzisiejszym wyścigu technologicznym trzeba mieć sojuszników i czerpać doświadczenia od najlepszych – podkreślił premier. Dodał, że pomimo wyjścia wojsk radzieckich z Polski, nadal służył w niej poradziecki sprzęt wojskowy. Wymienił samoloty MiG-29 i Su-22, które pozostają na uzbrojeniu. – Modernizacja armii przyspiesza – zapowiedział Morawiecki. – Oprócz F-16 na naszym niebie pojawią się wkrótce znakomite myśliwce F-35. To spowoduje, że ten cień rosyjskiej dominacji nad tą częścią Europy, nad RP, którego pozbyliśmy się trzydzieści lat temu, będzie coraz dalej odsuwał się od Rzeczypospolitej i będziemy z innymi członkami NATO zdolni do coraz lepszego zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju – stwierdził premier.

Wielozadaniowy, trudny do wykrycia, nowoczesny. Jakie możliwości ma F-35?

Kongres Stanów Zjednoczonych zgodził się na sprzedaż Polsce 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35. Według szefa MON Mariusza Błaszczaka nie...

zobacz więcej

„F-35 to podniebny pancerz”

– F-35 to taki podniebny pancerny pancerz, który ma służyć polskim siłom zbrojnym i siłom zbrojnym NATO do ochrony wszystkich sił, a w szczególności wschodniej flanki – powiedział Morawiecki.

– Dołączamy do tego elitarnego grona państw, które będą mogły korzystać z najnowocześniejszego sprzętu, najnowocześniejszych technologii – dodał.

Zwrócił uwagę, że po rozpoczęciu uroczystości w Dęblinie pojawiła się tęcza. – Myślę, że to bardzo dobry omen na przyszłość, bo wchodzimy w nową epokę, gdy mamy ogromną determinację przeznaczania coraz większej puli środków na modernizację naszej armii i jej integrację z armiami członków NATO – podkreślał.

Według premiera to „najlepsza gwarancja, że ta niedobra w większości dla Polski historia ostatnich 300 lat odejdzie w niepamięć”.

– Dzisiaj rozwijamy nasze siły zbrojne najszybciej jak to się działo w III RP – mówił Morawiecki.

Mosbacher: Silne partnerstwo amerykańsko-polskie przynosi korzyści Polsce i NATO

Silne partnerstwo amerykańsko-polskie w dziedzinie bezpieczeństwa przynosi korzyści Polsce i całemu Sojuszowi NATO - podkreśliła ambasador USA w...

zobacz więcej

„Ceremonia zakupu przez Polskę F-35 – dowodem siły więzi polsko-amerykańskiej”

– Dzisiejsza ceremonia zakupu przez Polską samolotów F-35 jest dowodem siły więzi polsko-amerykańskiej – powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Jestem dumna z tego, co Polska i Stany Zjednoczone osiągają wspólne cele – oceniła.

Mosbacher podczas przemówienia przypomniała o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. – Amerykańscy żołnierze są na polskiej ziemi, szkoląc się i zapewniają bezpieczeństwo wschodniej flance NATO razem z polskimi żołnierzami. Uważamy, że partnerstwo oparte o bezpieczeństwo z Polską jest ważne i wiemy, że wolność nie jest za darmo – powiedziała.

Zdaniem Mosbacher „Polskę i Stany Zjednoczone wiążą generacje rodzin i więzi międzyludzkie, które łatwiej teraz utrzymywać, bo Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz”. – To nie jest relacja oparta na transakcji, to jest przyjaźń – podkreśliła.

Kongres USA wyraża zgodę na sprzedaż Polsce myśliwców F-35

Kongres USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce samolotów F-35 – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że teraz czekają...

zobacz więcej

Wartość kontraktu to 4,6 mld dolarów

F-35 jest określany jako samolot piątej generacji ze względu na wielozadaniowość, obniżoną wykrywalność przez radary – dzięki specjalnemu kształtowi kadłuba, mieszczącego zamknięte komory na uzbrojenie, skrzydeł i usterzenia oraz rozbudowane zdolności do odbierania i dostarczania informacji innym systemom uzbrojenia.

Wartość kontraktu – jak podało MON – to 4,6 mld dolarów. Według producenta - koncernu Lockheed Martin – pierwsze maszyny służyłyby do szkolenia w USA, w Polsce znalazłyby się w 2026 r.

Zapowiedź zakupu samolotu piątej generacji znalazła się w przedstawionej w maju 2017 r. koncepcji obronnej RP. Prace nad wprowadzeniem F-35 w ramach programu Harpia przyspieszono w 2018 r. po serii awarii, wypadków i katastrofie myśliwców MiG-29.

W najnowszym planie modernizacji technicznej, przygotowanym na lata 2021-35, zapowiedziano nie tylko zakup samolotów piątej generacji, ale i współdziałających z nimi rozpoznawczych i bojowych dronów.

O przygotowanie oferty 32 samolotów F-35, Polska wystąpiła do USA w maju ubiegłego roku; we wrześniu Kongres wyraził zgodę na ich sprzedaż Polsce.


Podpisanie umowy zakupu od USA wielozadaniowych samolotów bojowych F-35

Samoloty konwencjonalnego startu i lądowania

F-35 produkowany przez koncern Lockheed Martin i jego dostawców wśród których są Northrop Grumman i BAE Systems, został wybrany w 2001 r. jako zwycięska konstrukcja w programie wspólnego myśliwca uderzeniowego – Joint Strike Fighter, JSF – który miał zastąpić wiele typów maszyn myśliwskich, uderzeniowych i wielozadaniowych w siłach powietrznych, marynarce i piechocie morskiej.

Polska zakupiła samoloty w wersji A – konwencjonalnego startu i lądowania.

F-35 poza Stanami Zjednoczonymi wybrały m.in.: Australia, Belgia, Izrael, Japonia i Wielka Brytania. Dotychczas dostarczono ponad 490 maszyn.


Prezydent weźmie udział w podpisaniu umowy na F-35źródło:
Zobacz więcej