RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Myśliwiec F-35 wylądował w Dęblinie

Osiąga prędkość ponad 2 tys. km na godzinę, a dzięki swojej budowie jest praktycznie niewykrywalny dla radarów. Jego długość to ponad 15 m, a rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 11 m. W piątek zostanie podpisana umowa na zakup nowoczesnych myśliwców F-35.

Błaszczak: F-35 to top of the top uzbrojenia

– F-35 jest samolotem nieporównywalnym z żadnymi innymi. Siłom powietrznym, które nim dysponują, daje wielką przewagę. To jest top of the top jeśli...

zobacz więcej

Egzemplarz pokazowy samolotu wylądował w Dęblinie. Tego samego dnia odbędą się tam uroczystości, w których wezmą udział: zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA Georgette Mosbacher. Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisze umowę na zakup 32 egzemplarzy samolotu.

Myśliwiec F-35 to najnowocześniejszy samolot bojowy świata. Jego zasięg wynosi 3 tys. km, a zasięg bojowy – ok. 1,2 tys. km. Bez ładunku waży ok. 13 ton, a jego maksymalna masa startowa to ponad 31 ton.

Kwota transakcji opiewa na 4,6 mld dolarów. Pierwsze egzemplarze mają pojawić się u nas w 2024 r. Integralną częścią tego zakupu są specjalne szkolenia dla pilotów tych nowoczesnych maszyn.

Minister obrony podkreśla, że to wielka zmiana technologiczna. – Dziś jest wielki dzień dla Wojska Polskiego, dlatego że WP nigdy nie dysponował tak zaawansowanym technologicznie sprzętem jak samoloty F-35. Można powiedzieć o końcu postsowieckiej ery w polskim lotnictwie – powiedział Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, zakup ten ma nie tylko wzmocnić polską armię, ale także działać prewencyjnie na ewentualnych przeciwników.

– Chodzi o odstraszanie. O to, by ewentualny przeciwnik zdawał sobie sprawę z tego, że jeżeli napadnie na naszą ojczyznę, to spotka się ze stanowczą odpowiedzią – wyjaśnił.

Osiąga prędkość ponad 2 tys. km na godzinę, a dzięki swojej budowie jest praktycznie niewykrywalny dla radarów.

źródło:
Zobacz więcej