Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Nie będzie jednorazowego plastiku w obiektach gminnych Wałbrzycha

Nowe regulacje to kolejny krok Wałbrzycha w ograniczeniu ilości plastikowych produktów w mieście (fot. Shutterstock/daizuoxin)

To pierwsza taka uchwała w Polsce. Nie będzie plastikowych produktów jednorazowego użytku w obiektach należących do Gminy Wałbrzych – zdecydowała tamtejsza rada miasta. Regulacje nie dotyczą budynków mieszkalnych. Uchwała wprowadza też zakaz sprzedaży i udostępnia w mieście plastikowych toreb.

W tym sklepie nie zobaczycie foliówek i plastikowych jednorazowych opakowań

zobacz więcej

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że celem nowych regulacji jest ograniczenie wpływu produktów plastikowych na środowisko i zdrowie człowieka oraz „zachęcanie do przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym z innowacyjnymi i zrównoważonymi modelami biznesowymi, produktami i materiałami”.

Na mocy uchwały w Wałbrzychu wprowadzono tzw. strefy wolne od jednorazowego plastiku. To nieruchomości stanowiące własność gminy, obiekty użyteczności publicznej lub inne ogólnie dostępne znajdujące się na nieruchomościach stanowiących własność gminy.
B Są to też obiekty i tereny będące w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych. Wyłączono z tego nieruchomości oddane w wieczyste użytkowanie, drogi, place, skwery, parki i cmentarze. Regulacje nie dotyczą też budynków mieszkalnych.

Pod karą grzywny, która może wynosić nawet 500 zł, w wałbrzyskich strefach wolnych od jednorazowego plastiku zakazane jest posiadanie, używanie i sprzedaż plastikowych produktów jednorazowego użytku, jak pojemniki na żywność, napoje, talerze, sztućce, słomki czy torebki.

Ze śmieciami do skupu? Pomysł Ministerstwa Środowiska

– Każdy będzie mógł oddać do skupu papier, szkło, plastik. Dostanie za to pieniądze pochodzące z opłaty recyklingowej – mówi minister środowiska...

zobacz więcej

W strefach nie można też mieć i sprzedawać jedzenia i napojów w jednorazowych opakowaniach plastikowych. Uchwała wprowadziła także zakaz sprzedaży i udostępnia toreb z tworzyw sztucznych na trenie miasta.

Nowe regulacje to kolejny krok Wałbrzycha w ograniczeniu ilości plastikowych produktów w mieście. W maju 2019 r. Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie wprowadził całkowity zakaz używania jednorazowych plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich – przypomniał Szewczak.

Również spółki dotowane przez wałbrzyski magistrat, jak Zamek Książ czy Aqua Zdrój, prowadzą politykę ograniczenia używania jednorazowego plastiku podczas organizowanych przez siebie imprez.

W grudniu zeszłego roku miasto wprowadziło też certyfikaty dla lokalnych firm, które deklarują rezygnację z jednorazowego plastiku.

źródło:

Zobacz więcej