RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Polexit jest równie niemożliwy jak germanexit”

Wielka Brytanai opuszcza UE (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)
Wielka Brytanai opuszcza UE (fot. Jeff J Mitchell/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W obozie rządzącym nikt o takim scenariuszu polexitu nie mówi i nie myśli. Przypomnę to kolejny raz: polexit jest równie niemożliwy jak germanexit – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu zachęcił też Polaków, by wrócili do kraju z Wielkiej Brytanii.

Schetyna: Najlepszą odpowiedzią na politykę PiS będzie referendum ws. obecności Polski z UE

– Proszę spytać posła Krasnodębskiego, który powiedział, że Polska powinna się wypowiedzieć w referendum, czy chce być w UE, czy Polacy powinni...

zobacz więcej

O północy czasu kontynentalnego z 31 stycznia na 1 lutego Wielka Brytania przestanie być oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. Brexit będzie pierwszym przypadkiem wystąpienia z UE.

W rozmowie z money.pl premier Mateusz Morawiecki zachęcił Polaków w Wielkiej Brytanii do powrotu do ojczyzny.

– Nie z powodu brexitu, ale ponieważ dzisiejsza Polska to kraj, do którego warto powrócić. Gospodarka w lata 20. wchodzi silna i odporna. Wysoki wzrost gospodarczy, niski poziom bezrobocia, rosnące inwestycje i wynagrodzenia, konsekwentny wzrost PKB per capita sprawiają, że Polska jest obecnie gospodarczym sercem Europy – wyjaśnił.

Szef polskiego rządu skomentował też zarzuty ze strony niektórych polityków opozycji, którzy twierdzą, że zmierzamy do polexitu.

– W obozie rządzącym nikt o takim scenariuszu polexitu nie mówi i nie myśli. Przypomnę to kolejny raz, polexit jest równie niemożliwy jak np. germanexit. Hasło polexitu inspirowane i wykorzystywane jest jedynie przez opozycję parlamentarną celem powiększania podziałów w społeczeństwie i zbicia miałkiego kapitału politycznego – wskazał.

Dalej dodał, że „Platforma Obywatelska gra przeciw interesom Polski”. – Mocno się temu sprzeciwiamy, gdyż interes Polski powinien być ponad wewnątrzkrajową rozgrywką polityczną. Sam brexit nie leżał w interesie ani Polski, ani Wielkiej Brytanii – mówił.

Premier powiedział też, że brexit „zmieni wiele rzeczy, ale nie sprawi, że Wyspy Brytyjskie przesuną się na koło podbiegunowe”. – Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbywa się w sposób bezpieczny i w pełni uporządkowany – na podstawie kompleksowej Umowy wystąpienia, która gwarantuje płynne przejście do kolejnego rozdziału w relacjach między Wielką Brytanią i Unią – mówił.

– Wielka Brytania jest i pozostanie dla Polski kluczowym partnerem. Polski rząd będzie działał na rzecz utrzymania i dalszego rozwoju silnych więzi pomiędzy Wielką Brytanią a Polską oraz ambitnej przyszłej umowy między Unią a Wielką Brytanią – stwierdził.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej