Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Rzecznik PO broni filmiku z dekalogiem Jachiry. „Wyśmiewanie ideologii PiS-u” [WIDEO]

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Klaudia Jachira opublikowała w internecie filmik, w którym żartuje z Dekalogu – dziesięciu przykazań obowiązujących chrześcijan i żydów. Czy poniesie konsekwencje? – Nie podoba mi się naśmiewanie się z wartości religijnych. Mam jednak wrażenie, że nie taki był cel działania Klaudii Jachiry. Mam wrażenie, że chodziło raczej o wyśmiewanie ideologii PiS-owskich, PiS-owskiej wizji debaty publicznej, sposobu widzenia rzeczywistości – powiedział portalowi tvp.info rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec.

Jachira obraża chrześcijan i żydów. Kidawa-Błońska i Budka milczą [WIDEO]

„Nowy dekalog” zwolenników PiS przedstawiła na Twitterze Klaudia Jachira. Posłanka Koalicji Obywatelskiej, która wcześniej drwiła z żołnierzy Armii...

zobacz więcej

– Kiedy stosuje się tego typu porównania warto uważać, bo niechcący mogą dotykać uczuć innych ludzi. Myślę, że będziemy o tym rozmawiać w klubie. Poziom absurdalnych wypowiedzi w polskiej polityce w ostatnich latach jest ogromny. To, co robią prominentni politycy PiS-u, łącznie z ministrami, poziom tego hejtu w ich wypowiedziach, agresji jest ogromy. Martwię się, że niektóre wypowiedzi po naszej stronie próbują dorównać temu, co robi PiS – dodał Grabiec.

Na filmiku Jachira trzyma dwie tablice, nawiązując do Dekalogu, który Mojżesz otrzymał na górze Synaj. – Oto nowy dekalog wyborców PiS-u. Jam jest siłą, która wyprowadzi cię z Unii Europejskiej, z domu niewoli, wprost w objęcia komuny bis. Pamiętaj, nie będziesz czcił innego imienia niż Jarosław. Będziesz budował pomniki Lechowi, ale nie Wałęsie, tylko temu drugiemu. Uwierzysz, że Tusk ukradł 300 milionów i zabił 96 osób – mówiła na nagraniu Jachira.

– Ona od samego początku była problemem dla PO, jest i będzie. Nie wygląda na to, aby była to poważna osoba. Ja nie jestem psychiatrą, więc trudno mi się w tym temacie wypowiadać. To nie jest zabawne. Pani Jachira obraża wszystkich jak popadnie. To jest najbardziej paskudne w tym wszystkim, że w ogóle nie czuje tego, co robi. To już taka przypadłość – stwierdził poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Posłanka KO zamknięta w toalecie dla niepełnosprawnych. Rysowała „dyktaturę”

Klaudia Jachira, posłanka Koalicji Obywatelskiej, kolejny raz planowała wywołanie sensacji w Sejmie. W czwartek, gdy posłowie zajmowali się m.in....

zobacz więcej

– Ja jestem daleki od podpisywania się pod taką formą uprawniania polityki. Szanuję przekonania religijne, szanuję wiarę. Problem Jachiry, problem Koalicji Obywatelskiej, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej to jest problem nowego szefa Platformy Obywatelskiej Borysa Budki – powiedział poseł Tomasz Trela z Lewicy.

– Jeżeli Klaudia Jachira będzie się stawała coraz większym problemem dla Koalicji Obywatelskiej, to na pewno ktoś jej zwróci uwagę. Ja nie używałbym w filmiku Dekalogu, ale nie zgadzam się z tym, że to jest naśmiewanie się z Dekalogu. To jest używanie języka biblijnego do atakowania rzeczywiście złych rzeczy, które się w Polsce dzieją – mówił poseł KO Tomasz Głogowski.

– Każdy poseł sam odpowiada za to, jak się zachowuje. Tak jak pani poseł Pawłowicz odpowiada za to, jak się zachowuje. W nagrodę od PiS-u została sędzią Trybunału Konstytucyjnego, my nie nagradzamy pani poseł Jachiry. Jej słowa są jej odpowiedzialnością. Ja odpowiadam za siebie i w pewnym sensie czuję się też odpowiedzialna za Platformę Obywatelską – stwierdziła posłanka KO Izabela Leszczyna.

Nie wszyscy posłowie KO chcieli zabrać głos na temat filmiku Jachiry. Niektórzy być może obawiają się, że będą później z nią kojarzeni. – Dziękuję panie redaktorze, komisja finansów właśnie się zaczęła, muszę iść – tak poseł KO Mirosław Suchoń zareagował na pytanie o swoją klubową koleżankę.

źródło:
Zobacz więcej