RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zwłoki przysypane wapnem. Zarzuty dla trzech mężczyzn z Płocka

Zwłoki ofiary zostały zakopane i przysypane wapnem (fot. Policja mazowiecka)
Zwłoki ofiary zostały zakopane i przysypane wapnem (fot. Policja mazowiecka)

Najnowsze

Popularne

Policja zatrzymała trzech mieszkańców Płocka (woj. mazowieckie) w wieku od 18 do 23 lat, którym tamtejsza prokuratura przedstawiła zarzuty uprowadzenia i zabójstwa 20-latka. Do sądu trafił wniosek o tymczasowy areszt dla podejrzanych. W sprawie trwa śledztwo.

Gangsterzy stracili narkotyki, papierosy i broń

Funkcjonariusze CBŚP i KAS z Białegostoku zatrzymali czterech członków gangu z Mławy, parającego się handlem szeroko pojętymi używkami. Pod...

zobacz więcej

Jak poinformował w czwartek prokurator rejonowy w Płocku Norbert Pęcherzewski, na obecnym etapie postępowania zgromadzono dowody wskazujące jednoznacznie na udział wszystkich trzech podejrzanych w przestępstwie.

– Mężczyznom przedstawiono zarzuty pozbawienia wolności i zabójstwa popełnionego wspólnie i w porozumieniu w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Podejrzani przyznali się do udziału w uprowadzeniu, a także w zdarzeniach, które się następnie rozgrywały, natomiast każdy z nich inaczej opisywał swój udział związany z pozbawieniem życia ofiary – powiedział prokurator Pęcherzewski.

Jak dodał, mężczyzna, który został uprowadzony i zabity, to mieszkaniec jednej z podpłockich gmin, pracujący na co dzień jako kurier w lokalu gastronomicznym. Został zwabiony w miniony poniedziałek późnym popołudniem przez podejrzanych, znanych mu, pod pozorem chęci zakupu posiłku.

– Mężczyzna został skrępowany przy użyciu taśmy klejącej i plastikowych zacisków, umieszczony w bagażniku samochodu, którym był wożony przez kilka godzin. Następnie został wywieziony w rejon kompleksu leśnego na trasie z Sierpca do Rypina, gdzie sprawcy dokonali zabójstwa poprzez jego uduszenie. Zwłoki ofiary ukryli, zakopali i posypali kupionym wcześniej wapnem – wyjaśnił szef płockiej Prokuratury Rejonowej.

„Giń! Giń!”. 9-latek usiłował zamordować siostrzyczkę

9-letni chłopiec z Florydy usiłował zamordować swoją 5-letnią siostrę, dźgając ją nożem kuchennym. Zabójstwo udaremniła matka. Dziecko ma usłyszeć...

zobacz więcej

Pęcherzewski podkreślił, że w sprawie „szczególnie bulwersujące i przerażające jest to, że sprawcy planowali przestępstwo w sposób wyrachowany”.

– Sprawcy przygotowali narzędzia, przedmioty, które posłużyły im do popełnienia przestępstwa, i zrealizowali swój zamiar „na chłodno” – powiedział prokurator. Zastrzegł, że motyw przestępstwa został ustalony, ale z uwagi na dobro śledztwa nie może ujawnić szczegółów.

– Chodziło o wzajemne nieporozumienia. Sprawcy znali wcześniej ofiarę, byli kolegami – dodał.

Szef płockiej prokuratury rejonowej zaznaczył, że do ustalenia, a następnie zatrzymania wszystkich trzech podejrzanych o uprowadzenie i zabójstwo 20-latka doszło dzięki bardzo intensywnej pracy tamtejszych policjantów, którzy najpierw – we wtorek rano – odebrali zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny.

Jak powiedział Pęcherzewski, podejrzani, wobec których prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskami o tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące, jeszcze jako nieletni „mieli konflikty z prawem”.

Zgodnie z Kodeksem karnym, kto zabija człowieka w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej