Raport

Epidemia koronawirusa

Niespotykane do tej pory zdjęcia powierzchni Słońca ujawnione przez amerykańską agencję

Amerykańska agencja National Science Foundation opublikowała wideo ukazujące zbliżenie powierzchni Słońca. Zdjęcia gwałtownych ruchów struktur zarejestrował teleskop słoneczny (Inouye Solar Telescope).

Polskie urządzenia z sektora kosmicznego polecą w kierunku Jowisza

Polska firma sektora kosmicznego Astronika poinformowała o rozpoczęciu produkcji urządzeń, które polecą na pokładzie sondy w kierunku Jowisza i...

zobacz więcej

Teleskop słoneczny Inouye, wchodzący w skład Obserwatorium Haleakalā na Hawajach, dostarcza niespotykane do tej pory ujęcia powierzchni Słońca.

Na opublikowanym przez agencję National Science Foundation nagraniu widać gwałtowne ruchy struktur, które swym wyglądem przypominają komórki. Przenoszą one ciepło z wnętrza na powierzchnię Słońca.

Jak podaje NSF, zadaniem końcowym teleskopu jest pomiar korony Słońca. Wcześniej naukowcy musieli czekać na całkowite zaćmienie w celu zbadania zewnętrznej atmosfery i korony, gdzie swój początek mają wyrzuty olbrzymich obłoków masy. Okazało się jednak, że całkowite zaćmienie słońca nie jest do tego potrzebne.

Czterometrowy teleskop słoneczny Inouye po raz pierwszy będzie w stanie wykonać najbardziej wymagające pomiary. Wraz z pięcioma innymi nowoczesnymi przyrządami pozwoli naukowcom mapować powierzchnię Słońca i jego atmosferyczne pola magnetyczne, przede wszystkim wewnętrzną koronę.

źródło:
Zobacz więcej