RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Błaszczak: F-35 to top of the top uzbrojenia

Do Polski trafią 32 najnowocześniejsze myśliwce piątej generacji (fot. arch. PAP/Rafał Guz)
Do Polski trafią 32 najnowocześniejsze myśliwce piątej generacji (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

– F-35 jest samolotem nieporównywalnym z żadnymi innymi. Siłom powietrznym, które nim dysponują, daje wielką przewagę. To jest top of the top jeśli chodzi o uzbrojenie – powiedział w w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Mówił także o współpracy z Litwą i wzmacnianiu bezpieczeństwa flanki wschodniej.

Błaszczak: Podwoiliśmy wartość zamówień dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

Praktycznie podwoiliśmy wartość zamówień kierowanych do polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział w sobotę minister obrony narodowej Mariusz...

zobacz więcej

Na piątek zaplanowano podpisanie umowy zakupu od USA wielozadaniowych samolotów bojowych F-35.

Szef MON powiedział, że piątek przejdzie do historii Polskiego Wojska, bo F-35 to jeden jednych z najlepszych samolotów wojskowych na świecie. Mariusz Błaszczak wskazał, że zakup ten ma nie tylko wzmocnić polską armię, ale także działać prewencyjnie na ewentualnych przeciwników.

– Chodzi o odstraszanie. O to, by ewentualny przeciwnik zdawał sobie sprawę z tego, że jeżeli napadnie na naszą ojczyznę, to spotka się ze stanowczą odpowiedzią. Bo ten samolot takiej odpowiedzi może udzielić – powiedział minister obrony narodowej.

Do Polski trafią 32 najnowocześniejsze myśliwce piątej generacji, za które zapłaciliśmy 4,6 mld dolarów. Pierwsze egzemplarze mają pojawić się u nas w 2024 r. Integralną częścią tego zakupu są specjalne szkolenia dla pilotów tych nowoczesnych maszyn.

Wojska USA ruszają do Polski na manewry „Defender Europe 2020”

W przyszłym tygodniu pojawią się w Europie pierwsi amerykańscy żołnierze, którzy wezmą udział w manewrach „Defender Europe 2020”. Na wschodnią...

zobacz więcej

Minister obrony narodowej mówił też o zbliżających się ćwiczeń DEFENDER-Europe 20, podczas których do Europy zostanie przerzuconych 20 tysięcy żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych. Dziś Szef MON weźmie udział w odprawie dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy przed tymi ćwiczeniami.

Minister obrony narodowej podkreślił, że w DEFENDER-Europe 20 chodzi przede wszystkim o szybkość przeniesienia wojsk, a także współgranie z wojskami sojuszniczymi, w tym z wojskami polskimi.

– Zresztą wprowadziliśmy nową kulturę niejako do Wojska Polskiego, ćwiczenia które odbyły się w ubiegłym roku, polegały właśnie na tym, żeby ćwiczyć przerzucenie wojsk z zachodu Polski na wschód, żeby wojsko ćwiczyło również poza poligonami, żeby ćwiczyło w warunkach otwartych – zaznaczył Błaszczak.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej