RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„NSZZ Solidarność niezmiennie walczy o prawa pracownicze”

NSZZ „Solidarność” niezmiennie walczy o prawa pracownicze, prawa związkowe, chociaż nie jest łatwo. Jest może tak samo jak na początku lat 80. – ocenił w programie „Gość Wiadomości” przewodniczący związku Piotr Duda.

Prezydent: „Solidarność” to najważniejsza organizacja społeczna w dziejach kraju

NSZZ „Solidarność” to najważniejsza organizacja społeczna, jaka powstała w dziejach Rzeczpospolitej – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda....

zobacz więcej

Duda wskazał, że związkowcy mają ogromne zasługi w ograniczeniu fali gwałtownej prywatyzacji, która na początku lat 90. przetoczyła się przez Polskę. – Wtedy to lawinowo ruszyło. Związek zawodowy „Solidarność” stanął w kontrze do premiera Leszka Balcerowicza, zablokował prywatyzację i nie dopuścił do tego, żeby wyprzedano majątek narodowy – podkreślił.

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda spotkał się z członkami Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z okazji jubileuszu 40-lecia powstania związku. W swoim przemówieniu podkreślił, że to „najważniejsza organizacja społeczna, pracownicza, jaka powstała w dziejach Rzeczpospolitej” .

– To organizacja o charakterze pokojowym, przede wszystkim realizująca oddolne, niezwykle istotne potrzeby społeczne, poczynając od potrzeby wolności jako takiej. Bo przecież Solidarność narodziła się w kraju, który nie był w pełni wolny. Nie był to kraj w pełni suwerenny, niepodległy i tej wolności ludzie bardzo pragnęli, dlatego tak masowo zrzeszyli się w Solidarności – mówił prezydent.

Jak dodał, związek walczy też o podstawowe elementy życiowe i godnościowe.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że Solidarność jako związek zawodowy, ze swoją historią i swoimi ideałami, jest i zawsze będzie potrzebna – zaznaczył.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 r. Powstanie Solidarności zostało zainicjowane przez działania wielu komitetów strajkowych, a celem organizacji była obrona praw pracowniczych oraz przeciwstawienie się komunizmowi i rządowi PRL. Wydarzenia te poprzedziły żywiołowe strajki, zapoczątkowane w lipcu 1980 r. na Lubelszczyźnie, kontynuowane w sierpniu na Wybrzeżu, które rozwinęły się w strajki ogólnopolskie.

Po zawarciu porozumień społecznych komitety strajkowe (główną rolę odgrywał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina) przekształciły się w komisje założycielskie NSZZ „Solidarność”. 17 września podjęto decyzję o utworzeniu jednolitego, ogólnokrajowego Związku i jego nazwie.

Organizacje związkowe powstały we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach państwowych (do powołania ogniw związku w Wojsku Polskim i Milicji Obywatelskiej władze państwowe nie dopuściły. Łącznie do NSZZ „Solidarność” wstąpiło około 9-10 mln osób.

źródło:
Zobacz więcej