RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sieć szybkich kolei do konsultacji ogólnopolskich. „CPK najwyższym priorytetem rządu”

Chodzi o około 5 tys. km linii w tym 1,6 tys km nowo budowanych (fot. Shutterstock/Votimedia)
Chodzi o około 5 tys. km linii w tym 1,6 tys km nowo budowanych (fot. Shutterstock/Votimedia)

– CPK to serce Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To zasadnicza część naszego rozwoju gospodarczego i jako taka ma najwyższy priorytet rządu polskiego – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki podczas II Kongresu Rozwoju Kolei. Spółka CPK zaprezentowała na Kongresie propozycję sieci linii kolejowych łączących lotnisko z terenem całego kraju.

CPK impulsem rozwojowym Polski. Czarny PR przegrywa z faktami

Centralny Port Komunikacyjny nie tylko poprawi sytuację naszego lotnictwa cywilnego, przyspieszy połączenia kolejowe, stworzy tysiące nowych miejsc...

zobacz więcej

– Żeby wejść w XXI wiek, potrzebujemy przełomu technologicznego i rozwoju opartego o nowe założenia komunikacyjne i infrastrukturalne. Takim założeniem jest Centralny Port Komunikacyjny, rząd dołoży wszelkich starań, żeby port powstał – zapewniał podczas Kongresu premier Morawiecki.

– Żeby w ciągu najbliższych lat przejść przez te etapy, które czasami są trudniejsze od tej fizycznej budowy, czyli etap zgód środowiskowych, wszelkiego rodzaju zgód administracyjnych, w tym również unijnych – wskazał.

Szef rządu dodał, że ważne jest też wpisanie tej inwestycji w system połączeń transeuropejskich. – Polska w ten sposób stanie się jednym z kluczowych hubów komunikacyjnych: centrów komunikacyjnych, handlowych i gospodarczych – zaznaczył.

Wagę Portu Solidarność jako silnika rozwoju polskiej gospodarki podkreślał na Kongresie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Centralny Port Komunikacyjny jest szczególnie ważny jako swoisty silnik rozwoju polskiej gospodarki – ocenił.

– Jesteśmy pewni, że polscy producenci przez najbliższe lata nigdy nie będą mieli okazji do tego, żeby prosić o zamówienia. Mogą być tego pewni, że mają konkretne perspektywy biznesowe, począwszy od kopalni, które zajmują się produkcją kruszyw niezbędnych do tego, żeby powstały nasypy szlaków kolejowych, przez producentów podkładów kolejowych, wszystkich tych, którzy zajmują się przetwarzaniem stali na potrzeby zabudowy sieci kolejowych, tych, którzy zajmują się nowoczesną automatyką, technologiami informatycznymi czy obszarem zabezpieczenia szlaków kolejowych – wymieniał Adamczyk.

Podróż kilkakrotnie krótsza, nowe połączenia – kolej CPK w Polsce południowo-wschodniej

Aż 11 razy szybciej będzie można dojechać po realizacji komponentu kolejowego CPK z Tarnowa do odległego o 60 km Buska Zdroju: 25 minut zamiast...

zobacz więcej

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel mówił, że do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego trzeba będzie zmodernizować i zbudować w sumie ok. 5 tys. km torów.

– Będzie to 1,5 - 1,6 tys. km linii nowych i ok. 3,5 tys. km. linii modernizowanych – powiedział obecny na Kongresie Merchel. Dodał, że polscy wykonawcy, czyli firmy z polskim kapitałem albo z kapitałem częściowo zagranicznym, które mają w Polsce oddziały, stanowią 80-90 proc. firm wykonujących prace dla PKP PLK.

– Jedynie kilka, kilkanaście procent firm to spółki z kapitałem tylko zagranicznym – wyjaśnił. – Zauważamy już drugi rok z rzędu, że coraz więcej polskich firm, które wcześniej były podwykonawcami, startuje w przetargach – powiedział prezes PKP PLK.

Według wiceministra infrastruktury Marcina Horały, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP, zgłaszają się już pierwsze firmy, które chcą sfinansować budowę CPK.

– Zainteresowanie finansowaniem projektu CPK na rynku już jest bardzo spore. Już się zgłaszają, już są chętni. To nie jest jeszcze moment, kiedy budujemy model finansowy, ale tu problemu nie będzie – ocenił.

Trzy razy krócej z Warmii i Mazur do Warszawy. Nowe linie kolejowe od CPK

Blisko trzykrotnie – z 5 godzin do 1 godz. 45 min. – skróci się czas przejazdu z Pisza do Warszawy po realizacji komponentu kolejowego CPK na...

zobacz więcej

Spółka CPK zaprezentowała na Kongresie projekt Strategicznego Studium Lokalizacyjnego, które stanowi nowy etap procesu planistycznego Programu Kolejowego CPK. Opracowanie zawiera mapy korytarzy dla nowych linii kolejowych prowadzących do planowanego lotniska i szczegółowy plan budowy ponad 1,6 tys. km nowych linii kolejowych.

– Mają one charakter orientacyjny. Ostateczny przebieg dla każdej z nich będzie zależał m.in. od wyników konsultacji społecznych, badań środowiskowych i szczegółowych uwarunkowań technicznych – wyjaśnił Marcin Horała.

Jak wynika z założeń przygotowywanych inwestycji, podróż pociągiem ze stolicy do nowego Portu Lotniczego Solidarność zajmie 15 minut, a z Łodzi – niespełna 30 minut. Z Wrocławia i Poznania dojedziemy do Warszawy w czasie poniżej 2 godz., a np. czas przejazdu między Krakowem i Katowicami skróci się do zaledwie 35 minut.

Z Warszawy do Wrocławia w dwie godziny. W 2030 roku ruszy kolej dużych prędkości

– Naszym celem jest, aby linia „Y” od Warszawy do Wrocławia i Poznania była zbudowana do 2030 roku. Oznaczać to będzie budowę około 470 kilometrów...

zobacz więcej

Jednym ze środków osiągnięcia założonych czasów przejazdu, jak piszą autorzy SSL, „było przyjęcie dla nowo budowanych linii zasadniczo prędkości maksymalnej 250 km/h”, ale „na najbardziej obciążonych ciągach założono ukształtowanie korytarzy dopuszczające trasowanie linii, umożliwiające potencjalnie podniesienie prędkości do 350 km/h celem dalszego zwiększenia konkurencyjności transportu kolejowego”.

Centralny Port Komunikacyjny według rządu ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. Zgodnie z zapowiedziami, sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

Spółka CPK planuje lotnisko na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki - między Warszawą i Łodzią. To obszar w większości rolniczy, w dużym stopniu niezabudowany.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej