Raport

Epidemia koronawirusa

Kidawa-Błońska mówi o szacunku dla konstytucji. „PO łamie ją od dłuższego czasu”

Kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła w Zgierzu o szacunku do konstytucji (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Małgorzata Kidawa-Błońska zabrała głos na temat reformy sądownictwa. Stwierdziła, że w Polsce obowiązuje polska konstytucja, więc nie możemy przyjmować rozwiązań z Niemiec. Sugerował to w rozmowie z wiceprzewodniczącą KE Verą Jourovą prokurator generalny Zbigniew Ziobro. – Opozycja już od dłuższego czasu kwestionuje to, że w Polsce mamy Trybunał Konstytucyjny. Łamie konstytucję mówiąc, że nie mamy Krajowej Rady Sądownictwa, tylko jakiś neo-KRS – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

Jest postanowienie Trybunału Konstytucyjnego ws. uchwał Sądu Najwyższego

Trybunał Konstytucyjny postanowił do czasu rozstrzygnięcia sprawy (sygn. Kpt 1/20) wstrzymać wykonywanie przez Sąd Najwyższy kompetencji do...

zobacz więcej

Na briefingu Kidawa-Błońska odniosła się do propozycji kompromisu podanej przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Zaproponował wiceszefowej Komisji Europejskiej, aby w Polsce sędziowie byli wybierani tak jak w Niemczech. Tam wyboru dokonuje Bundestag i przedstawiciele ministrów sprawiedliwości poszczególnych landów.

– W Polsce obowiązuje nasza konstytucja i rozwiązania, które są przyjęte w Niemczech, nie są zgodne z polską konstytucją. Jeżeli w Polsce tworzymy prawo, musimy je robić tak, żeby było zgodne z polską konstytucją i z prawem Unii Europejskiej. To taki wykręt ministra Ziobry, bo jego propozycje ani nie rozwiążą problemu zniszczenia trójpodziału władzy w Polsce, ani tak naprawdę nie są zgodne z konstytucją. Trzeba zacząć od szacunku dla konstytucji – mówiła Kidawa-Błońska na spotkaniu w Zgierzu.

Zdaniem Rzymkowskiego szacunku do konstytucji nie ma sama opozycja, która wybiórczo podchodzi do jej poszczególnych artykułów.

– W języku prawniczym mówi się na to „oportunizm prawny”. PO uskutecznia taki oportunizm. Jeśli jakiś przepis im pasuje im pod bieżącą politykę partyjną, mówią, że istnieje, a jeśli jest sprzeczny z narracją partii, czyli kontestowania decyzji politycznych rządu, wówczas twierdzą, że danego przepisu nie ma albo dokonują interpretacji innej niż autentyczna – stwierdził poseł PiS.

„Ważny fakt wobec próby stworzenia anarchii prawnej w sądach”. Ziobro o orzeczeniu TK

– Jest to działanie wiążące, powszechnie obowiązujące, nie tylko wszystkie strony sporu, ale też i wszystkie sądy w naszym kraju. (…) To ważny fakt...

zobacz więcej

– Nie ma niezależnego Trybunału, i ten Trybunał, ta instytucja zwana Trybunałem, wyda każde orzeczenie, na które będzie miała ochotę ta władza – mówił kilka dni temu w TVN24 nowy szef PO Borys Budka. Kiedy Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję o wstrzymaniu uchwały Sądu Najwyższego w sprawie sporu kompetencyjnego między Sejmem i Sądem Najwyższym, Budka stwierdził, że TK nie ma możliwości prawnych do takiej decyzji.

Tymczasem art. 189 konstytucji mówi natomiast jednoznacznie: „Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga spory kompetencyjne pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa”. Z kolei art. 190. 1 brzmi: „Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”. Opozycji nie podoba się też ustawa dyscyplinująca sędziów, która zakazuje im działalności publicznej. Art. 178.3 konstytucji brzmi: „Sędzia nie może prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

Opozycja i sympatyzujące z nią środowiska sędziowskie podważają nominację ponad 500 sędziów, którzy zostali powołani z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Tymczasem z art. 179 konstytucji wynika, że „Sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony”.

Czy krytyka reformy wymiaru sprawiedliwości pomoże kandydatce PO odnieść sukces w wyborach prezydenckich?
B – Ciągłe zajmowanie się tematem sędziów może doprowadzić do tego, że Małgorzata Kidawa-Błońska osiągnie w wyborach prezydenckich gorszy wynik niż Koalicja Obywatelska w jesiennych wyborach parlamentarnych, jeśli będzie tak bezwiednie powtarzać przekazy dnia Platformy Obywatelskiej – odpowiedział poseł Rzymkowski.

źródło:
Zobacz więcej