Żelazne nanodruciki zabijają komórki rakowe

Łączniki do nanodrucików dokładnie wiedzą gdzie uwolnić lek atakujący guzy (fot. Pexels)

Udany eksperyment daje nadzieję milionom chorym na raka. Naukowcy udowodnili, że żelazne nanodruciki z lekami można doprowadzać do zmian nowotworowych za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego, a później przy pomocy trzyelementowego procesu zabijać zmienione chorobowo komórki.

Mikroby w jelitach mogą przewidzieć, czy umrzesz w ciągu 15 lat

Drobnoustroje w naszych jelitach są powiązane ze wszystkim, od zapalenia stawów po autyzm. Zdaniem naukowców mogą nawet powiedzieć o naszym...

zobacz więcej

Nad rozwiązaniem pracowali m.in. naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Techniki Króla Abdullaha (KAUST) – informuje portal Kopalniawiedzy.pl. Jürgen Kosel z KAUST wskazał, że dzięki cechom magnetycznym nanocząstki tlenku żelaza znalazły zastosowanie jako środki kontrastowe w obrazowaniu techniką rezonansu magnetycznego (MRI).

– Materiały zawierające żelazo są biokompatybilne. Za pomocą nieszkodliwego pola magnetycznego możemy je transportować i koncentrować w wybranym obszarze, obracać lub wprawiać w drgania, tak postąpiliśmy w naszym studium, a także wykrywać za pomocą MRI – wyjaśnił współautor badań Aldo Martinez-Banderas.

Eksperyment polegał na pobudzaniu nanodrucików polem magnetycznym o niskiej mocy, które wprawiało materiał w drgania, co prowadziło do powstawania otworów w błonie komórkowej. Druciki, w których żelazny rdzeń jest powleczony tlenkiem żelaza, świetnie absorbują podczerwień i się podgrzewają. Ponieważ światło o tej długości penetruje w głąb tkanek, nanodruciki można podgrzewać laserami skierowanymi w miejsce guza, co dostarczało komórce dużą dawkę ciepła.

Ponieważ środowisko guza jest zazwyczaj bardziej kwaśne niż zdrowa tkanka wrażliwe na pH łączniki do nanodrucików dokładnie wiedzą gdzie uwolnić lek.

– Terapia łączona skutkowała niemal całkowitą ablacją (wypalaniem – przyp. red.) komórek nowotworowych i była skuteczniejsza niż pojedyncze terapie – podkreślił Martínez-Banderas.

– Możliwości żelaznych nanomateriałów sprawiają, że wydają się one bardzo obiecujące, jeśli chodzi o tworzenie biomedycznych nanorobotów – podsumował Kosel.

źródło:
Zobacz więcej