Ma być więcej i szybciej. Drugi Kongres Rozwoju Kolei

Do 2023 roku mamy pojechać pierwszym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości (fot. arch.PAP/Dariusz Radzimierski)

Prezydent Andrzej Duda, otwierając kongres, zapowiedział dążenie do uruchamiania nowych połączeń kolejowych. Mówił, że nowe połączenia to skuteczna walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Prezydent dodał, że w ostatnich 30 latach wiele miejsc utraciło bezpośredni dostęp do kolei. Podkreślił, że chciałby, aby te miejsca odzyskały kolej i żeby powstało wiele nowych połączeń.

Centralny Port Komunikacyjny: w 2020 r. plan generalny i wykup gruntów

Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego chce w przyszłym roku stworzyć plan generalny nowego lotniska. w 2020 r....

zobacz więcej

Prezydent mówił m.in. o roli przewozów towarowych. Jak podkreślał, będą one ważne w związku ze spodziewaną rozbudową polskich portów. Dodał, że Polska ma ambicje, by stać się „swoistym hubem”, z którego będą przewożone towary do innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Według prezydenta transport kolejowy ma tutaj fundamentalne znaczenie, bo można nim przewieźć praktycznie wszystko.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że w ciągu kilku lat prędkość pociągów pasażerskich wzrośnie, dzięki czemu czas podróży się skróci. Dodał, że do 2023 r. pojedziemy w Polsce pierwszym odcinkiem Kolei Dużych Prędkości. Podtrzymał również zapowiedź podwyższenia prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej do 250 km na godzinę. CMK to trasa kolejowa łącząca Mazowsze ze Śląskiem i Małopolską.

Kolejarze zapowiadają inwestycje nie tylko w sieć i tabor. Prezes PKP Krzysztof Mamiński potwierdził, że pod koniec pierwszego kwartału tego roku ruszy pilotażowy program wypożyczalni samochodów elektrycznych. 100 samochodów będą mogli wypożyczyć mieszkańcy Gdańska.

Podczas Kongresu głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu nawiązał do planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, podkreślając, że jego zdaniem inwestycja będzie kołem zamachowym rozwoju gospodarczego Polski. Wyraził również przekonanie, że CPK to ogromna szansa na zwiększenie potencjału handlowego, inwestycyjnego i biznesowego dla polskiej gospodarki.

Zgodnie z planami rządu CPK między Warszawą a Łodzią ma powstać do końca tej dekady. Ma to być największe lotnisko w Polsce, połączone licznymi liniami kolejowymi z różnymi częściami kraju.źródło:
Zobacz więcej