RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd Hiszpanii chce legalizacji eutanazji

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez namawia do uchwalenia nowego prawa (fot. PAP/EPA/Domenech Castello)

Rząd Hiszpanii, który tworzy Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) i radykalnie lewicowy blok Unidas Podemos (UP), przekazał do parlamentu projekt ustawy o legalizacji eutanazji. To trzecia próba uchwalenia prawa do tzw. godnej śmierci.

Kolejny kraj z legalną eutanazją

Większością 69 do 51 głosów jednoizbowy parlament Nowej Zelandii uchwalił ustawę legalizującą eutanazję. Musi być ona jeszcze zatwierdzona w...

zobacz więcej

Adriana Lastra, szefowa parlamentarnej frakcji socjalistów w Kongresie Deputowanych, niższej izbie Kortezów Generalnych, wyjaśniła, że dokument ten jest pierwszą inicjatywą ustawodawczą zaprzysiężonego 14 stycznia drugiego gabinetu premiera Pedro Sancheza. Jej zdaniem rządowy projekt „jest dokumentem oczekiwanym przez wiele osób w Hiszpanii”. Przypomniała, że to trzecia próba legalizacji eutanazji w tym kraju.

Z dokumentu wynika, że zabieg eutanazji byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany zarówno w publicznych, jak i prywatnych szpitalach. Miałby dotyczyć osób „przewlekle i nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć”.

Do przeprowadzenia zabiegu tzw. śmierci wspomaganej niezbędna byłaby zgoda pacjenta. Zgodnie z dokumentem podstawą legalizacji eutanazji byłoby „prawo pacjenta do godnej śmierci”.

„Kliniki śmierci”. Zabiegi eutanazji warunkiem dotowania hospicjów

Warunkiem przetrwania hospicjów mogą stać się zabiegi eutanazji – taki stan zapanował w wyniku decyzji kanadyjskich władz. Placówki, które nie...

zobacz więcej

Legalizacja eutanazji jest jednym z głównych punktów umowy koalicyjnej zawartej między PSOE i UP po wyborach parlamentarnych z 10 listopada 2019 r., które wygrali socjaliści.

Władze opozycyjnych ugrupowań: centroprawicowej Partii Ludowej (PP) oraz konserwatywnej Vox, odpowiednio drugiej i trzeciej siły w Kongresie Deputowanych, zapowiedziały już głosowanie przeciwko projektowi.

Z badania przeprowadzonego w hiszpańskich środowiskach medycznych wynika, że w przypadku uchwalenia rządowego projektu ustawy, odmówiłoby przeprowadzenia eutanazji – powołując się na klauzulę sumienia – 37 proc. hiszpańskich lekarzy.

źródło:
Zobacz więcej