Wędkarze chcieli łowić pod lodem, kra porwała ponad 600 osób [WIDEO]

Ponad 600 osób zignorowało ostrzeżenia władz i poszło wędkować pod lodem w zatoce Mordwinowa na wyspie Sachalin w rosyjskim Dalekowschodnim Okręgu Federalnym. Mieli pecha, gdyż oderwała się potężna kra z części lodu, na której się znajdowali. Akcja ratunkowa trwała dwa dni.

Wędkarze utknęli na krze. Ratownicy musieli użyć poduszkowców

46 wędkarzy, którzy zostali uwięzieni na krze dryfującej po wodach jeziora Erie przy granicy z Kanadą po załamaniu się lodu, zostało uratowanych w...

zobacz więcej

Wędkarze zostali odcięci około 2 km od lądu. Lód pękł, a przypływ i wiatr oddzielił ogromną krę od reszty lodu, tworząc ponad 10-metrową przerwę. Kilkaset osób utknęło, nie mogąc przedostać się przez wodę, która w tym miejscu Morza Ochockiego miało temperaturę -2 stopni Celsjusza.

Niektórym udało się wydostać, pokonując lukę na mniejszych krach z wykorzystaniem wioseł. Część wędkarzy ratownicy przyciągnęli linami. W środę, drugiego dnia akcji ratunkowej, ostatnich 120 osób uratowano przy pomocy trzech łódek i poduszkowca.

W akcji ratunkowej wzięło udziało 15 funkcjonariuszy lokalnego ministerstwa ds. nadzwyczajnych. Zapewniono, że żaden z wędkarzy nie został ranny ani nie doznał odmrożeń.

„Kilkuset mężczyzn postanowiło spróbować szczęścia i mimo wielu ostrzeżeń o zdradliwym lodzie, wybrało się na wędkowanie” – poinformował resort w oświadczeniu. Zwrócono uwagę, że temperatura na Sachalinie jest dość wysoka, sięga zaledwie -1 stopnia Celsjusza.

Kilka dni wcześniej doszło do podobnego incydentu. 300 wędkarzy wezwało pomoc po tym, jak utknęło na pływającej krze na Przylądku Swobodnym.

źródło:
Zobacz więcej