Socjaldemokraci ze Szwecji z najniższym poparciem w historii

W szwedzkim parlamencie nadal najwięcej posłów mają socjaldemokraci (fot. TT News Agency/Jessica Gow/via REUTERS)

Rządząca w Szwecji Partia Robotnicza – Socjaldemokraci ma najniższe w historii poparcie, wynoszące 23 proc. – wynika z sondażu Ipsos. W badaniu najlepiej wypadło antyimigracyjne ugrupowanie Szwedzcy Demokraci (24 proc).

Szwecja przegrywa wojnę z gangami. Premier zaniepokojony

Premier Szwecji Stefan Löfven poparł decyzję policji o podjęciu zdecydowanych działań przeciwko ostatniej fali przemocy w tym kraju. W strzelaninie...

zobacz więcej

– W ciągu ostatniego roku notowania socjaldemokratów spadły o 7 pkt proc. Można mówić o dramatycznym rozwoju sytuacji dla tej partii – twierdzi analityk z pracowni Ipsos.

Jak podkreśla gazeta „Dagens Nyheter”, spadek poparcia dla partii rządzącej nastąpił po turbulencjach na krajowej scenie politycznej. Opozycyjne partie tylko w zeszłym tygodniu zmusiły rząd do przeznaczenia dodatkowych środków na wydatki socjalne. Koalicyjny mniejszościowy rząd socjaldemokratów i Zielonych jest krytykowany m.in. za kryzys w służbie zdrowia, zamachy bombowe i wyłączanie reaktorów jądrowych.

Poparcie dla prowadzących w sondażu Szwedzkich Demokratów utrzymuje się na poziomie 24 proc. – Od jesieni zeszłego roku nacjonaliści mogą liczyć na 23-25 proc., czyli to ugrupowanie już na dobre zadomowiło się na czele sondaży – zauważa analityk.

Szwedzcy Demokraci mają największe poparcie (wynoszące 35 proc.), nawet wśród członków reprezentującego interesy robotników porozumienia związków zawodowych LO, które stanowiło dotychczas bazę wyborczą socjaldemokratów.

Szwecja: Islamska szkoła zamknięta za radykalizację dzieci

Szkoła Safirskolan w Göteborgu, wcześniej nazywana Vetenskapsskolan, została pozbawiona licencji przez Inspektorat Szkolny - informuje portal...

zobacz więcej

W opinii komentatorów odpływ tradycyjnych wyborców od socjaldemokratów związany jest z liberalnymi reformami, do jakich rządzący zostali zmuszeni przez dwa niewielkie ugrupowania, Partię Centrum i Liberałów w zamian za wsparcie mniejszościowego gabinetu. W związku z krytyką część zapowiadanych zmian opóźniono lub wstrzymano, np. zamykanie państwowych urzędów pracy i przekazanie ich zadań prywatnemu sektorowi.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w Szwecji w styczniu, to na większość mogłaby liczyć prawicowa opozycja złożona ze Szwedzkich Demokratów, Umiarkowanej Partii Koalicyjnej oraz Chrześcijańskich Demokratów. O ile jeszcze do niedawna współpracę między tymi partiami uważano za egzotyczną, teraz komentatorzy coraz częściej podkreślają, że mogą one stworzyć nowy rząd.

Zgodnie z kalendarzem najbliższe wybory parlamentarne w Szwecji mają odbyć się w 2022 r.

źródło:
Zobacz więcej