RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik SN: Postanowienie TK jest sprzeczne z prawem europejskim

To postanowienie ma na celu uniemożliwienie wykonania uchwały trzech izb, a tym samym uniemożliwienie wykonania wyroku trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeśli tak, to jest to sprzeczne z prawem europejskim – powiedział dziennikarzom rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Jest postanowienie Trybunału Konstytucyjnego ws. uchwał Sądu Najwyższego

Trybunał Konstytucyjny postanowił do czasu rozstrzygnięcia sprawy (sygn. Kpt 1/20) wstrzymać wykonywanie przez Sąd Najwyższy kompetencji do...

zobacz więcej

Laskowski podkreślił, że jest zwolennikiem kompromisu i szukania rozwiązań. Wspomniał jednocześnie, że Polskę – jako członka UE – obowiązuje zasada pierwszeństwa prawa europejskiego.

– Nie może być tak, że jakikolwiek trybunał czy sąd krajowy blokuje wykonanie orzeczenia wydanego przez trybunał luksemburski – powiedział Laskowski.

Stwierdził również, że „postanowienie Trybunału Konstytucyjnego nie może być skuteczne” i że jego zdaniem nie ma żadnego sporu kompetencyjnego. Jak zaznaczył, postanowienie TK „w żaden sposób nie obliguje Sądu Najwyższego, ani sądów powszechnych od zajęcia oficjalnego stanowiska”.

Rzecznik SN był też pytany, co po postanowieniu TK powinni zrobić sędziowie sądów powszechnych, których powołano na stanowisko przy udziale obecnej KRS. Jego zdaniem wszyscy ci sędziowie będą musieli podejmować decyzje tak, jak dotychczas je podejmowali”.

– Każdy sędzia w kraju podejmuje decyzje własne, jest samodzielny, nie ukazało się jeszcze uzasadnienie uchwały trzech izb – zaznaczył. Dodał, że sędziowie będą musieli rozstrzygać indywidualnie, co powinni robić.

Trybunał Konstytucyjny opublikował postanowienie, w którym wstrzymał stosowanie uchwały trzech połączonych izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego. Według uchwały SN, sędziowie wyłonieni przez obecny skład Krajowej Rady Sądownictwa nie powinni orzekać. Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem dotyczącym sporu 25 lutego.

źródło:
Zobacz więcej