Raport

Epidemia koronawirusa

Rzecznik przedsiębiorców krytycznie o tzw. podatku od cukru

Ustawa miałaby negatywnie wpłynąć na popyt oraz podaż (fot. Shutterstock/Marcos Mesa Sam Wordley)

Projekt ustawy wprowadzającej tzw. podatek od cukru zawiera nieuzasadnione nałożenie obciążeń fiskalnych, które negatywnie wpłyną na popyt oraz podaż – pisze Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w liście do Ministra Zdrowia.

Szumowski: Wprowadzenie podatku cukrowego wyjdzie Polakom na zdrowie

W państwach, które mają wprowadzony podatek cukrowy, widać spadek sprzedaży produktów z zawartością cukru – powiedział w niedzielę minister zdrowia...

zobacz więcej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało 20 grudnia 2019 r. projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Projekt zakłada m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na pewne kategorie napojów bezalkoholowych oraz alkoholowych czy reklamę suplementów diety, które mają wejść w życie od 1 kwietnia 2020 r.

„Pomimo oczywistego wpływu na funkcjonowanie firm z sektora MŚP ich rzecznik o projekcie dowiedział się bezpośrednio ze środowiska przedsiębiorców, a nie od wnioskodawcy” – pisze rzecznik MŚP w liście do ministra zdrowia, który jest autorem projektu.

Rzecznik zaznaczył, że „doszły do niego sygnały o istotnych utrudnieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej dla przedsiębiorców, na których projekt będzie oddziaływał”.

„Ponadto, w ramach działającej przy Rzeczniku MŚP Rady Przedsiębiorców krytyczne stanowiska względem projektu zgłosiło pięć znaczących organizacji przedsiębiorców i pracodawców, zarzucając mu niecelowość, generowanie nadmiernych obciążeń administracyjnych, nieproporcjonalność przyjętych rozwiązań” – dodał.

Cukier wart miliardy. Choć jego sprzedaż spada, spożywamy go coraz więcej

Podatek od cukru w napojach mógłby przynieść budżetowi nawet 2,2 mld zł – podaje „Rzeczpospolita”. Gazeta zauważa, że podatek od cukru jest na...

zobacz więcej

Jak przekonuje rzecznik, w ocenie przedsiębiorców, „projekt narusza zasady stanowienia prawa (w szczególności poprzez zmianę zasad opodatkowania w ciągu roku kalendarzowego oraz potencjalną konieczność jego notyfikacji) oraz proponuje nieuzasadnione nałożenie obciążeń fiskalnych, które negatywnie wpłyną na popyt oraz podaż”.

W komunikacie podano, że rzecznik przekazał ministrowi zdrowia uwagi do projektu, jego uzasadnienia oraz dołączonej Oceny Skutków Regulacji, wraz z krytycznymi opiniami organizacji przedsiębiorców.

„W ocenie Rzecznika MŚP, analizy i założenia do projektu winny więc zostać uzupełnione o wskazanie możliwie najbardziej precyzyjnych wyliczeń związanych z wpływem proponowanych regulacji na sektor MŚP, a pożądanym byłoby także przedstawienie scenariuszy alternatywnych oraz uwzględnienie skutków pośrednich dotyczących np. wpływu Projektu na inne branże niż te bezpośrednio zainteresowane” – czytamy w komunikacie.

źródło:

Zobacz więcej