RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szumowski: koronawirus prędzej czy później dotrze do Polski. To nic nadzwyczajnego

– Koronawius prędzej czy później będzie w Polsce i to nie będzie nic nadzwyczajnego. Nie czekamy na to, ale i nie obawiamy się. Jesteśmy przygotowani na diagnostykę, opiekę i leczenie pacjentów – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pierwszy przypadek podejrzenia zarażenia koronawirusem w Polsce

Ratownicy medyczni zostali wezwani do jednego z łódzkich hoteli, w którym na wysoką gorączkę i grypopodobne objawy uskarżała się kobieta. Karetka...

zobacz więcej

We wtorek minister zdrowia wziął udział w posiedzeniu zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Wyjaśnił, że z powodu spotkania z konsultantami krajowymi dotyczącego koronawirusa, musi wcześniej opuścić posiedzenie.

– To wirus, który dotrze do Polski prędzej czy później. Trzeba być w gotowości, zabezpieczyć wszystkie możliwe oddziały zakaźne – podkreślił Szumowski.

- To nie jest SARS, MERS, to wirus daleko mniej zakaźny niż grypa – dodał.

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dla osób, które wróciły z Chin i źle się czują.

Z kolei wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, pytany o ewakuację polskich obywateli z Wuhan w związku z koronawirusem powiedział, że do końca tego tygodnia podjęte zostaną kroki ws. ewakuacji Polaków z Wuhan.

Koronawirus w Chinach. Większość ofiar śmiertelnych to osoby starsze

Do 132 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wirusa 2019-nCoV w Chinach. Zarażonych jest już prawie 6 tysięcy osób – podała Narodowa Komisja Zdrowia w...

zobacz więcej

– Z uwagi na sprawność tej operacji nie mogę udzielać informacji bardzo szczegółowych, natomiast do końca tego tygodnia zostaną pewne kroki podjęte i będziemy wtedy dokładnie wiedzieli, jak ta ewakuacja się odbędzie – powiedział Jabłoński.

Wyjaśnił, że Polacy „zostaną ewakuowani, natomiast ewakuacja odbędzie się albo do innej części Chin, albo zostaną ewakuowani do Europy”, w zależności od tego, jakie będzie porozumienie z państwami, które z Polską współpracują i z Chinami.

Pytany, od czego to zależy, powiedział, że nie może zdradzać więcej szczegółów na ten moment. – Jest to sprawa bardzo wrażliwa z różnych powodów. Chiny mają tutaj pewne oczekiwania, żebyśmy niezbyt szczegółowo to ujawniali do momentu, kiedy to nastąpi – dodał Jabłoński.

Na pytanie, czy prawdą jest, że Francuzi mają przetransportować obywateli Unii, w tym Polaków, odpowiedział: „współpracujemy m.in. również z Francją”.

Odnosząc się do informacji, że francuskie władze chcą, żeby Polacy razem z ich obywatelami poddali się dwutygodniowej kwarantannie, w odizolowanym szpitalu, a część Polaków nie zgadza się na takie rozwiązanie, wiceszef MSZ powiedział, że nie może potwierdzić takiej informacji. Zaznaczył przy tym, że „ta informacja co najmniej nie jest precyzyjna”.

Lekiem na HIV w koronowirusa. Chiny szukają sposobu na epidemię

Chiny testują skuteczność leków na HIV w leczeniu nowego typu koronawirusa, który spowodował śmierć już ponad 130 osób. Władze w Pekinie...

zobacz więcej

Według informacji Ambasady RP w Chinach, w objętym kwarantanną mieście Wuhan i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli polskich. Biuro rzecznika prasowego MSZ poinformowało we wtorek, że nie ma doniesień o jakimkolwiek Polaku zarażonym koronawirusem.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo–Wschodniej, gdzie jest najwięcej przypadków śmiertelnych nowego koronawirusa, którego źródło nadal nie jest znane.

We wtorek na spotkaniu w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa przedstawiciele GIS, MZ, MSWiA, MSZ, MI i Lotniska Chopina omówili bieżącą sytuację związaną z koronawirusem, współdziałanie służb i instytucji oraz szczegóły obiegu informacji.

Wirus z Wuhanu wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Według oficjalnych danych na koniec dnia we wtorek w Chinach potwierdzono 5974 zakażenia i 132 zgony spowodowane wirusem. Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast. W różnych krajach na świecie odnotowano łącznie dziesiątki przypadków zakażenia koronawirusem.

źródło:

Zobacz więcej