RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lekiem na HIV w koronowirusa. Chiny szukają sposobu na epidemię

Wirus 2019-nCoV spowodował śmierć już ponad 130 osób (fot. Pixabay/DarkoStojanovic)
Wirus 2019-nCoV spowodował śmierć już ponad 130 osób (fot. Pixabay/DarkoStojanovic)

Chiny testują skuteczność leków na HIV w leczeniu nowego typu koronawirusa, który spowodował śmierć już ponad 130 osób. Władze w Pekinie poinformowały, że część pacjentów zakażonych patogenem otrzymuje w szpitalach leki stosowane w terapii antyretrowiruswej.

Polak w Wuhanie: Koronawirus zablokował miasto, czekamy na ewakuację

Czekamy na ewakuację, walizki w gotowości – powiedział fotograf Arek Rataj, jeden z Polaków przebywających w chińskim mieście Wuhan. Zostało ono...

zobacz więcej

W trzech pekińskich szpitalach zakażonym koronawirusem pacjentom podawane są leki stosowane zazwyczaj w terapii HIV. Leki te blokują namnażanie się wirusa. Jak podają chińskie media, badania nad skutecznością leków antyretrowirusowych w zarażeniach koronawirusem rozpoczęto też w Shenzhen.

Władze zapewniają, że trwają intensywne badania, których celem jest znalezienie szczepionki przeciw zakażeniom, oraz skutecznego modelu leczenia. Eksperci, których publikacje znalazły się w prestiżowym magazynie „Lancet” uważają, że nie ma klinicznych dowodów skuteczności takiej terapii wobec osób zarażonych koronawirusem.

W Chinach obecność koronawirusa stwierdzono dotąd prawie u 6 tysięcy osób. To więcej, niż podczas epidemii SARS. Wirus 2019-nCoV rozprzestrzenia się po świecie, dotarł już między innymi do Europy.

W środę unijni komisarze mają dyskutować o ewentualnych decyzjach na poziomie europejskim. Ocenę sytuacji przedstawią komisarze – do spraw zdrowia i zarządzania kryzysowego.

źródło:
Zobacz więcej