Raport

Epidemia koronawirusa

„Polskie serce pękło”. Marszałek Sejmu ogłasza konkurs

Po raz pierwszy ogłaszamy ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło - Katyń'40”. Chcemy zaprosić do udziału w nim młodzież szkół średnich – zapowiedziała w Warszawie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Konkurs rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 23 marca.

Katyń: Polonia modliła się w intencji ofiar stalinowskich mordów

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w katyńskim lesie została odprawiona msza święta w intencji ofiar stalinowskich represji. Następnie przedstawiciele...

zobacz więcej

Podczas wizyty w warszawskim Muzeum Katyńskim marszałek Sejmu zwróciła uwagę, że nie można w tym miejscu nie wspominać tych, którzy byli w latach 1939-40 bestialsko mordowani przez Sowietów w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie, Katyniu.

– Dziś pokolenie wojenne powoli odchodzi i naszym obowiązkiem – nas, żyjących, a także przyszłych pokoleń – jest przechowywanie pamięci, dlatego że nie ma przyszłości bez szacunku i pamięci o przeszłości – zaznaczyła.

Marszałek Sejmu przypomniała, że w tym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę zbrodni katyńskiej.

– Pomyślałam, że musimy to w jakiś szczególny sposób upamiętnić i zdecydowałam, że w tym roku po raz pierwszy ogłosimy ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło – Katyń'40” (...). Chcemy zaprosić do udziału w tym konkursie młodzież szkół średnich. Będzie to konkurs plastyczny na pocztówkę z Katynia, ale także literacki, dlaczego musimy pamiętać o Katyniu – powiedziała.

Jak dodała, konkurs rozpocznie się 1 lutego i będzie trwał do 23 marca. Na czele komisji konkursowej stanie prof. Tadeusz Wolsza. Gala wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 24 kwietnia w sali kolumnowej polskiego parlamentu.

Minister obrony powiedział, że polegli w Katyniu oddali życie z Polskę. – Co jest oczywistym dowodem ludobójczego charakteru tej zbrodni, przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Rosji Sowieckiej na polecenie Stalina. Dziś, kiedy słyszymy o tym, że przywódca państwa, które z nami sąsiaduje, odwołuje się do działań Armii Czerwonej, właśnie dziś szczególnie powinniśmy pokazywać to miejsce – Muzeum Katyńskie, w którym możemy zobaczyć, co wydarzyło się z niespełna 22 tys. polskich żołnierzy, funkcjonariuszy – powiedział minister.

źródło:
Zobacz więcej