Jourova: Jestem zaniepokojona kampanią oszczerstw przeciwko sędziom

Wiceszefowa KE prowadzi w Warszawie rozmowy dotyczące reform sądownictwa w Polsce (fot. PAP/Mateusz Marek)

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova oświadczyła po spotkaniu z rzecznikiem praw obywatelskich, które odbyło się we wtorek w Warszawie, że „jest otwarta na dialog, ale jednocześnie jest zaniepokojona kampanią oszczerstw skierowaną przeciwko sędziom” w Polsce. – Uważam, że tego typu spotkania są zupełnie naturalne w państwie członkowskim UE, które powinno przestrzegać określonych reguł integracji europejskiej – oświadczył z kolei Adam Bodnar.

Jourova nie spotka się z KRS. Będzie rozmawiać z Grodzkim, Bodnarem i Gersdorf

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova podczas wtorkowej wizyty w Warszawie spotka się m.in. marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim,...

zobacz więcej

Przed południem we wtorek Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się unijną komisarz ds. wartości, która przebywa z wizytą w Warszawie w związku z reformą sądownictwa. Rzecznik przekazał, że podczas wtorkowych rozmów z komisarz poruszane były tematy dotyczące przestrzegania praw i wolności człowieka i obywatela w Polsce.

– Chciałabym zrobić więcej, aby ochronić sędziów przed kampanią przeciwko nim, ponieważ to nie jest atmosfera, w której sędziowie mogą wykonywać swoją wymagającą pracę – powiedziała Jourova po spotkaniu z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.

Na pytanie, jak chciałaby chronić sędziów, Jourova odpowiedziała, że „kampania przeciwko sędziom jest czymś bardzo szkodliwym”. – Mam instrumenty, które mogą pomóc sędziom w państwach członkowskich pracować w warunkach, które szanują ich pracę – zaznaczyła.

Jourova określiła cel swojej wizyty w Polsce jako zebranie informacji i przekazanie wiadomości dla przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, że „drzwi do dialogu z Polską są otwarte”.

– Życzyłabym sobie, abyśmy mieli dobre, długoterminowe rozwiązanie – dodała. Bodnar ocenił natomiast, że „jest jeszcze szansa na wyjście z konfliktu wokół sądownictwa”.

– Tym pierwszym elementem szansy była uchwała trzech Izb SN, która moim zdaniem w mądry sposób powiązała kwestie związane z niezależnością sądownictwa oraz indywidualnych składów orzekających z takimi zagadnieniami, jak niedoprowadzenie do zwiększającego się chaosu w wymiarze sprawiedliwości –wskazał.

Grodzki: Jourova dostrzega ryzyko powiązania budżetu UE z oceną praworządności

Komisarz Viera Jourova dostrzega ryzyko powiązania decyzji budżetowych w UE z praworządnością w poszczególnych krajach – powiedział po spotkaniu z...

zobacz więcej

Dodał jednak, że jeśli prezydent podpisze nowelę ustaw sądowych, to konflikt ten będzie narastał.

RPO wyraził przy tym wdzięczność z wizyty komisarz Jourovej w biurze Rzecznika. – Uważam, że tego typu spotkania są zupełnie naturalne w państwie członkowskim UE, które powinno przestrzegać określonych reguł integracji europejskiej – powiedział.

Z informacji przekazanych przez Adama Bodnara wynika, że podczas rozmowy komisarz Jourova przypomniała treść swojego listu z grudnia ub.r., w którym wskazywała na to, że ma wątpliwość dotyczące nowelizacji ustaw sądowych oraz jej wpływu na niezależność sądownictwa.

Jak dodał, szansą na wyście z konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości to również podejmowane rozmowy dot. niezależności sądownictwa.

– Ale te rozmowy będą miały tylko wtedy sens, kiedy ustawa sądowa nie zostanie podpisana przez prezydenta. Jeżeli ta ustawa zostanie przez prezydenta podpisana, może to oznaczać, że wszystkie wątpliwości i tak nie miały znaczenia i problem związany z niezależnością sądownictwa będzie narastał – podkreślił Bodnar.

Viera Jourova wcześniej we wtorek rozmawiała marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Spotka się także m.in. z wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim, I prezes SN Małgorzatą Gersdorf i przedstawicielem Ministerstwa Sprawiedliwości.

źródło:
Zobacz więcej