RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kreml „zmartwiony” reformami wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Najnowsze

Popularne

– Władza ma chronić niezależność sądów – pouczała nasz kraj Rosja na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. – Wspieramy rezolucję ws. Polski – mówił Aleksandr Bashkin, rosyjski senator biorący udział w posiedzeniu. W podobnym tonie wypowiadali się politycy polskiej opozycji. „Polscy posłowie opozycji ramię w ramię z Rosją. Co za upadek” – skomentował sytuację Dominik Tarczyński, poseł PiS.

„Rosja próbuje pokazać, że Polska jest niewdzięczna” [WIDEO]

– Nie udało się przekonać opinii publicznej na świecie do tego, że Polska jest w jakikolwiek sposób współwinna II wojny światowej czy zagłady...

zobacz więcej

– Bardzo nas martwi połączenie stanowisk ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. (...) Prezesi sądów będą otrzymywali korzyści finansowe, to jest zagrożenie niezawisłości wymiaru sprawiedliwości – mówił Bashkin. Jak podkreślił, „niezawisłość sądów jest fundamentalną sprawą”.

– Popieramy rezolucję, chcemy w ten sposób pomóc kolegom z Polski w zmianie obecnej sytuacji i powrocie do przestrzegania zasad Rady Europy – podkreślił, wzywając polski rząd do zmiany przepisów.

Krytyczne wobec polskiego rządu głosy formułowali także przedstawiciele polskiej opozycji. – Krok za krokiem mój kraj usiłował przywrócić instytucje demokratyczne, które miały służyć demokracji i ludziom, w tym sądy, w których sędziowie nie są poddawani politycznym naciskom. Niestety przez ostatnie pięć lat jesteśmy świadkami niszczenia filarów demokracji – mówił w trakcie swojego wystąpienia Krzysztof Śmiszek (Wiosna).

Do tego typu opinii odnosił się z kolei Dominik Tarczyński (PiS).

– Mam wrażenie, że wielu z państwa raportu nie czytała. Mam pytania do niemieckich socjalistów: kto mianuje prezesów sądów w Niemczech? (…) Demokracja w naszym rządzie to najlepszy przykład demokracji, ponieważ ta reforma została obiecana w kampanii wyborczej, jeszcze w 2015 r. – mówił Tarczyński.

„Polscy posłowie opozycji ramię w ramię z Rosją. Co za upadek” – skomentował sprawę na Twitterze. W głosowaniu 23 stycznia za krytykowaną przez Kreml ustawą o apolityczności sędziów głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwość. Głosowali „przeciw” – zgodnie z opinią Moskwy – bądź wstrzymali się od głosu przedstawiciele czterech pozostałych grup: PO, PSL-Kukiz'15, Lewicy i Konfederacji. W Strasburgu trwa sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. O godz. 10 zaczęła się debata na temat funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. Na posiedzeniu omawiana ma być też ewentualna procedura postępowania w przypadku, gdy państwo członkowskie nie dotrzymuje swoich zobowiązań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej