Frank w górę. W tle koronawirus

Za bezpieczne uznawane są amerykańskie dolary, japońskie jeny oraz szwajcarskie franki (fot. Wodicka/ullstein bild via Getty Images)

Frank, jen, dolar, złoto – to tzw. bezpieczne przystanie na czas światowej zawieruchy. Tym razem problemem jest koronawirus. Frankowicze cierpią na obawach o rozprzestrzenianie się choroby – podaje businessinsider.com.pl.

Koronawirus w Japonii. Zachorowała osoba, która nigdy nie była w Wuhan

Rząd Japonii potwierdził we wtorek dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem z chińskiego Wuhan. Jednym z zarażonych jest kierowca, który nigdy...

zobacz więcej

W poniedziałek frank przebił poziom 4 zł i utrzymuje się na nim również dziś. To reakcja międzynarodowego kapitału na pojawienie się nowego koronawirusa. Strach powoduje, że inwestorzy uciekają od ryzykownych aktywów.

Frank tak wysoko nie był od października. Nie jest to dobra informacja dla frankowiczów. Jak podaje portal, we wtorek frank wzrósł o 0,7 proc. w skali stycznia zwiększając tegoroczny zysk do złotego do 2,1 proc. Ostatnio tak szybko rósł w sierpniu ubiegłego roku.

Jak podaje businessinsider, powodem jest strach, który ogarnął świat w związku z koronawirusem z Wuhan. Chodzi o unikanie ryzyka związanego z rynkami powiązanymi z koronawirusem.

Ten strach przelewa się już przez rynki akcji, paliw, nie ominął też walut. Ogólny strach może spowodować też zmiany gospodarcze, np. spowolniony przepływ ludzi, który może odbić się na kontaktach biznesowych.

Główny Inspektor Sanitarny: W Polsce jeszcze nie ma koronawirusa [WIDEO]

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapewnił w TVP1, że premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji związanej z...

zobacz więcej

W poniedziałek dolar umocnił się względem złotego o 0,54 proc., frank o 0,69 proc., a jen o 0,88 proc. Złoty stracił też do euro (0,46 proc.), którego przez ostatni rok dość mocno się trzymał – podaje businessinsider.com.pl

Wartość mieszkaniowych kredytów frankowych spłacanych przez polskie gospodarstwa domowe, mimo zmian kursowych, stopniowo spadała w ostatnim roku. W październiku zeszła poniżej 100 mld zł. Wiele wskazuje na to, że teraz do tych poziomów powróci – czytamy.

Wzrost kursu franka względem złotego w styczniu o 3,2 proc. przełoży się na zwiększenie wartości kredytów frankowych o 3,2 mld zł. Około 800 tys. osób, które jeszcze spłacają kredyty frankowe straciło średnio po 4 tys. zł.

źródło:
Zobacz więcej