RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Łukaszenka może być zadowolony. Rosjanie niechętni dążeniom Kremla

Prezydenci Rosji Władimir Putin i Rosji Aleksander Łukaszenka (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)

Większość Rosjan jest przeciwna głębokiej integracji z Białorusią – podało radio Echo Moskwy. Rozgłośnia opublikowała wyniki badań sondażowych, przeprowadzonych przez Centrum Analityczne Jurija Lewady.

Białoruś kupiła norweską ropę. Chce uniezależnić się od Moskwy

Białoruś kupiła w Norwegii 80 tys. ton ropy naftowej – poinformował koncern państwowy Biełnaftachim. W związku z brakiem kontraktów na zakupy ropy...

zobacz więcej

Moskwa od kilku lat zabiega o zintegrowanie rosyjskich i białoruskich systemów społeczno–gospodarczych, w tym bankowego, walutowego, celnego i wizowego. Przeciwko takiej integracji protestuje białoruska opozycja, obawiając się utraty suwerenności.

Według Centrum Lewady tylko 23 proc. Rosjan opowiada się za rosyjsko–białoruską integracją. Wśród tych osób zaledwie 10 proc. chciałoby, aby Rosja wchłonęła Białoruś, a 13 proc. proponuje utworzenie nowego państwa ze wspólnym rządem. Najwięcej, bo 44 proc. Rosjan opowiedziało się jedynie za integracją ekonomiczną, bez łączenia systemów państwowych. Agencja Informacyjna RBK, która szczegółowo omówiła wyniki sondażu, jednocześnie podkreśliła, że zabiegi Moskwy o ściślejszą integrację z Mińskiem nie powiodły się.

RBK przypomniała, że Aleksander Łukaszenka nie zgodził się na proponowane przez Rosję warunki dostaw gazu i ropy i rozpoczął działania mające uniezależnić Białoruś od rosyjskich surowców. Zdaniem niezależnych ekspertów postępowanie białoruskiego prezydenta jest jedynie grą polityczną, ale w ostatecznym rozrachunku oddala zagrożenie wchłonięcia Białorusi przez Rosję.

źródło:
Zobacz więcej