Jourova nie spotka się z KRS. Będzie rozmawiać z Grodzkim, Bodnarem i Gersdorf

Rozmowy mają dotyczyć reform sądownictwa w Polsce (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova podczas wtorkowej wizyty w Warszawie spotka się m.in. marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim oraz I prezes SN Małgorzątą Gersdorf. W tej chwili trwa spotkanie Jourovej z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Rozmowy mają dotyczyć reform sądownictwa w Polsce i praworządności.

„Jako minister, Jourova miała większy wpływ na powoływanie sędziów niż premier i MS w Polsce”

– W Czechach, gdzie pani Jourova była ministrem, miała ona więcej wpływu na powołanie sędziów niż ma w Polsce premier czy minister Ziobro. W...

zobacz więcej

O godz. 9 rozpoczęło się spotkanie wiceszefowej KE z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Następnie odbędzie się spotkanie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, a później z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.

Z wiceszefową KE będzie także rozmawiać wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jourova spotka się też z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i prezesami tego sądu. Odbędzie także spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości z przedstawicielami tego resortu.

Jak dowiedziała się PAP w KRS, Jurova – ze względu na napięty grafik spotkań – nie będzie rozmawiać z przedstawicielami Rady.

– Informacje, że mimo prośby przedstawicieli KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o rozmowę z Vierą Jourovą do takiego spotkania nie dojdzie, są niepokojące – ocenił w poniedziałek w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk. – Gdyby rzeczywiście nie doszło do takiego spotkania, to nie byłoby dobre, dlatego że chcąc poznać jakąś sprawę, warto poznać wszystkie strony sporu – dodał Dworczyk.

Według szefa KPRM, jeśli wiceszefowa KE nie spotka się ze wszystkim stronami, nie będzie mieć pełnej wiedzy na temat kwestii praworządności w Polsce. – W związku z tym trudno, żeby wtedy oczekiwać, iż będzie mogła sobie wyrobić zdanie oparte na faktach – zaznaczył.

Wiceszefowa KE będzie rozmawiała z najwyższymi przedstawicielami polskich władz

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova ma się spotkać z przedstawicielami najwyższych polskich władz, w tym z ministrem sprawiedliwości,...

zobacz więcej

Do wizyty Jourovej odniósł się wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski w Programie 1 Polskiego Radia. Jego zdaniem to bardzo źle, iż Jourova nie będzie rozmawiała dziś w Warszawie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w sprawie reform sądownictwa w Polsce. Karczewski mówił też, że interpretuje to jako sygnał polityczny. Jak podkreślał, rozmowy z wiceszefową KE mają być rzeczowe i mają pokazać faktyczny stan sądownictwa.

– Rozmowy, które będą prowadzone, pokażą pani przewodniczącej, jakie są potrzeby, jakie są oczekiwania. Pokażą, że wszystko co robimy, robimy zgodnie z konstytucją, zgodnie z oczekiwaniami ludzi, że robimy podobnie jak jest w innych krajach europejskich. Pokażą, że nie robimy niczego, co stanowiłoby zamach na demokrację i praworządność, że zmiany są niezbędne i musimy je wprowadzać – mówił.

Rozmowy Jourovej w Warszawie mają dotyczyć między innymi zmian w ustawach sądowych, co do których Bruksela wyrażała wątpliwości. Mimo próśb o spotkanie, wiceszefowa Komisji nie zgodziła się na rozmowy z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, a także prezesami Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Według wiceministra spraw zagranicznych, to podaje w wątpliwość wolę dialogu Komisji Europejskiej.

Według informacji podanej w poniedziałek przez rzecznika KE Christiana Wiganda, zaplanowane jest także spotkanie z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską.

źródło:
Zobacz więcej