Operacja słonia w poznańskim zoo. W ruch poszły młot i wiertarka [WIDEO]

Sukcesem zakończyła się poniedziałkowa operacja usunięcia korzeni ciosu słonia Ninio z poznańskiego zoo. W trakcie pięciogodzinnego zabiegu lekarze z Republiki Południowej Afryki użyli m.in. młota, dłuta i wiertarki. Ninio ma 20 lat i waży ponad pięć ton.

Kwarantanna w poznańskim zoo. Nie ma świadectw zdrowia tygrysów

Powiatowy Lekarz Weterynarii zalecił poznańskiemu zoo zastosowanie kwarantanny w miejscach, w których przebywają tygrysy przywiezione z...

zobacz więcej

W sierpniu ub. roku słoniowi usunięto chory cios, jednak zabieg, ze względu na stan zdrowia zwierzęcia, musiał zostać przerwany po pięciu godzinach. W poniedziałek lekarze z RPA dokończyli usuwanie korzeni zęba.

Rzecznik prasowy poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła przekazała, że operacja zakończyła się sukcesem po prawie pięciu godzinach, choć planowano, że potrwa tylko dwie. – Lekarze powiedzieli, że tak głębokich i rozrośniętych korzeni ciosów jeszcze nigdy nie widzieli. Ale wszystko udało się wyczyścić, a pacjent się wybudza – powiedziała.

W czasie zabiegu prof. Gerhard Steenkamp i prof. Adrian Tordiffe z Uniwersytetu w Pretorii (RPA) używali m.in. młota, wiertarki i dłuta. Korzeń po ciosie Ninio musiał zostać usunięty, bo powodował u słonia nawroty stanów zapalnych.

Jak podkreśliła Chodyła, Ninio po zabiegu jest w dobrej kondycji. Lekarze postanowili uśpić słonia innym niż w sierpniu środkiem znieczulającym. – Wraca mu świadomość, ale wstać musi sam. Proces wybudzania trwa dłużej, natomiast lek ma lepsze działanie przeciwbólowe – powiedziała rzeczniczka. Ninio ma dwadzieścia lat i waży ponad pięć ton.

Dyrektor zoo Ewa Zgrabczyńska podziękowała w mediach społecznościowych lekarzom, którzy operowali Ninio.

„Kochani, chciałam z całego serca podziękować lekarzom, najlepszym na świecie specjalistom z zakresu weterynarii zwierząt dzikich i egzotycznych, za niesienie pomocy naszym podopiecznym. Uniwersytet w Pretorii i IZW w Berlinie to nie tylko wiodące jednostki naukowo-badawcze, to praktycy, którzy z najwyższym poświęceniem, łącząc naukę z leczeniem, niosą pomoc zwierzętom na całym świecie, z narażeniem życia, walcząc o gatunki zagrożone wyginięciem, ich przetrwanie i dobrostan, w niewoli i w naturze. Jestem zaszczycona, że czują się związani z naszym zoo, stali się członkami naszej społeczności, uczą nas i dają nadzieję na ocalenie zwierzętom. Dzisiaj profesorowie: Gerhard Steenkamp i Adrian Tordiffe ratują Ninia. Mam ogromną nadzieję, że się uda. To ogromny stres dla nas, te zwierzęta to nasza rodzina, nasze całe życie i codzienna troska. Dziękujemy, że nam pomagacie” – napisała Zgrabczyńska.

źródło:
Zobacz więcej