RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Umotywowanie ideologiczne”. Nasilają się kradzieże w niemieckich kościołach

Wykrywalność sprawców kradzieży i aktów wandalizmu jest niska (fot. Pexels)

Rośnie liczba zniszczeń i kradzieży w kościołach i innych miejscach kultu – alarmuje doradca ds. kultury w sekretariacie Konferencji Episkopatu Niemiec Jakob Johannes Koch. Liczne dewastacje wewnątrz i na zewnątrz budynków kościelnych w Niemczech „nie wydają się być odzwierciedleniem ślepej wściekłości, lecz są umotywowane ideologicznie” – ocenia.

Niemcy: Dzwon gloryfikujący Hitlera usunięty. Wisiał od 1936 r.

Z wieży kościoła ewangelickiego św. Wendelina w Essingen na południu Niemiec zdjęto w niedzielę umieszczony tam w 1936 r. dzwon z inskrypcją...

zobacz więcej

W artykule dla katolickiego miesięcznika „Herder Korrespondenz” Koch zwraca uwagę, że wskaźnik wykrywalności aktów wandalizmu znajduje się obecnie w dolnym, jednocyfrowym przedziale procentowym.

Telewizja Deutsche Welle zauważa, że zjawisko dewastacji chrześcijańskich symboli i dewocjonaliów jest w Niemczech przestępczo klasyfikowane jako szkody majątkowe. Jedynie w przypadku dowodów pochodzenia ekstremistycznego, takich jak na przykład graffiti ze swastykami, do ścigania sprawców włącza się Urząd Ochrony Państwa.

Zdaniem Kocha konieczna jest nowa ocena tego typu przestępstw. „Stereotypowe wskazywanie przez urzędy na nieumotywowane szkody majątkowe jest niewłaściwe, zwłaszcza, że psychologiczne konsekwencje wandalizmu dla osób wierzących pozwalają uznać go za przestępstwo religijne” – podkreśla. Jak dodaje, „kradzieże i wandalizm w Kościołach nigdy nie są jedynie przestępstwami majątkowymi i aktami dewastacji, ale są przykładem przemocy psychicznej”.

źródło:
Zobacz więcej