RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Narastająca nienawiść wobec Żydów prowadzi do globalnego kryzysu”

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres (fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER / POOL)

Sekretarz generalny ONZ ostrzegł przed rozprzestrzenianiem się w świecie antysemityzmu. – Narastająca nienawiść wobec Żydów prowadzi do globalnego kryzysu – powiedział Antonio Guterres podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Donald Trump ustanowił 27 stycznia Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz

Ustanawiam 27 stycznia 2020 r. Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz – napisał prezydent USA Donald Trump w proklamacji...

zobacz więcej

Guterres podał przykłady ataków na Żydów w USA w ostatnich tygodniach, ale podkreślił przede wszystkim znaczny wzrost takich napaści w Europie, wskazując głównie na Francję i Wielką Brytanię.

Podczas uroczystości w Nowym Jorku przed narastającym antysemityzmem ostrzegał także ambasador Niemiec przy ONZ Christoph Heusgen.

– Wstydzę się, stojąc tu dziś przed wami, że Niemcy, moi rodacy, byli odpowiedzialni za zupełny rozpad cywilizacji i barbarzyńskie, systematyczne zbrodnie, które przeprowadzone były z niewyobrażalnym okrucieństwem – powiedział niemiecki dyplomata.

Heusgen podkreślił, że popiera pomysł, by każdy niemiecki uczeń zobaczył były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Od 1942 roku stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie polskich Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości.

27 stycznia 1945 roku obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej. 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

źródło:

Zobacz więcej