Raport

Epidemia koronawirusa

Historia Jana Karskiego na deskach londyńskiego teatru

Jan Karski alarmował, że Niemcy mordują Żydów na masową skalę (fot. TVP)

W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwit londyńską premierę miał monodram o życiu Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który przekazywał aliantom informacje o niemieckich zbrodniach w okupowanej Polsce.

Komiks o Janie Karskim dodatkiem do włoskiego dziennika

Włoska powieść graficzna o emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim będzie od piątku 24 stycznia dodatkiem do włoskiego dziennika...

zobacz więcej

Spektakl „Remember This: The Lesson of Jan Karski” w reżyserii Dereka Goldmana, w którym w rolę Karskiego wcielił się nominowany do Oscara za film „Good Night and Good Luck” David Strathairn, wystawiony został na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie.

Współorganizatorami przedsięwzięcia były Walsh School of Foreign Service Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie, gdzie Karski wykładał ponad 40 lat, oraz Human Rights Watch.

– Londyn był bardzo ważnym miejscem w misjach Karskiego. Po przedarciu się z okupowanej Polski dotarł tam w grudniu 1942 roku nie tylko jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, ale także jako świadek Zagłady, który widział na własne oczy męczeństwo, głód i degradację polskich Żydów w getcie warszawskim i obozie przejściowym w Izbicy – przypomina Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

– Mówił o tym na licznych spotkaniach w Londynie z dziennikarzami, pisarzami, działaczami społecznymi i politykami. Dwukrotnie spotkał się też z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Anthonym Edenem, a także ze Szmulem Zygelbojmem, przedstawicielem Bundu w polskim rządzie na uchodźstwie, którego rodzina była w tym czasie w warszawskim getcie – dodaje.

Światowa premiera spektaklu odbyła się w listopadzie zeszłego roku na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, w ramach uroczystości stulecia School of Foreign Service. Obecni na niej byli między innymi były prezydent USA Bill Clinton, przewodnicząca Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi oraz tegoroczny laureat nagrody Spirit of Jan Karski Award, prof. Peter F. Krogh. Spektakl zebrał entuzjastyczne recenzje, a podczas dwóch wieczorów obejrzało go ponad 1400 widzów.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, która współpracuje z producentem, stara się jeszcze w tym roku sprowadzić tę sztukę do Polski.

źródło:

Zobacz więcej