Koronawirus już w Niemczech

W Chinach zarażonych koronawirusem jest już niemal 3 tys. osób (fot. PAP/EPA/XIONG QI / XINHUA)

W Niemczech potwierdzony został pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem – poinformował w poniedziałek późnym wieczorem w Monachium rzecznik ministerstwa zdrowia Bawarii. W Chinach wirus zabił już ponad sto osób.

Koronawirus w Chinach. Blisko 770 nowych zachorowań w ciągu dobry

Liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła do 80 a osób zarażonych do 2.744. W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 769 nowych przypadków...

zobacz więcej

Rzecznik bawarskiego resortu zdrowia przekazał, że wirusa wykryto u mężczyzny, mieszkańca powiatu Starnberg w Bawarii. Jak poinformował bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL), stan kliniczny pacjanta jest dobry. „Został on odizolowany i cały czas monitorowany jest jego stan zdrowia” – zapewnił LGL.

Według LGL osoby, które miały bliski kontakt z pacjentem, zostały szczegółowo poinformowane o możliwych symptomach choroby, drogach zakażenia i działaniach profilaktycznych.

Bawarskie ministerstwo zdrowia i LGL zapowiedziały na wtorek przed południem konferencję prasową, podczas której mają podać więcej informacji. Rzecznik ministerstwa podkreślił, że obecnie – w ocenie służb medycznych i sanitarnych – ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w Bawarii jest niewielkie.

Tysiące zachorowań

Według danych przekazanych we wtorek przez Komisję Zdrowia prowincji Habei liczba ofiar śmiertelnych zarażeń koronawirusem wzrosła do stu. Chorych w chwili obecnej jest tam 2714 osób.

W stolicy prowincji Wuhan trwa budowa dwóch wielkopowierzchniowych, tymczasowych szpitali na 2300 łóżek. Lokalne władze poinformowały, że będą chciały przystosować też około 5000 miejsc w innego typu placówkach medycznych dla potencjalnych pacjentów, zarażonych koronawirusem.

Przypadki infekcji koronawirusem stwierdzono również w kilku innych krajach, w tym w USA, Kanadzie, Francji, Australii, Singapurze Tajlandii, Korei Płd., Japonii i Kambodży, jak również w Hongkongu i Makau. Jak dotąd poza Chinami kontynentalnymi nie odnotowano ofiar śmiertelnych wirusa.

By ograniczyć rozwój epidemii, chińskie władze objęły Wuhan i szereg okolicznych miast kwarantanną, uniemożliwiając przebywającym tam osobom opuszczenie zamkniętego obszaru.

Epidemia przypada na okres masowej migracji związanej z obchodami księżycowego Nowego Roku, gdy setki milionów Chińczyków wracają do rodzinnych miejscowości. Według szefa państwowej komisji zdrowia, ministra Ma Xiaoweia, wirus jest zakaźny również w okresie inkubacji, gdy zarażony nie ma jeszcze widocznych objawów choroby.

źródło:

Zobacz więcej