RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA potwierdziły katastrofę swego samolotu wojskowego w Afganistanie

Wygląd prezentowanych na zdjęciach w mediach społecznościowych szczątków rozbitego samolotu wskazuje, że jest to Bombardier E-11A (fot. PAP/EPA/BART HOEKSTRA)

Amerykański samolot wojskowy Bombardier E-11A rozbił się w górzystej prowincji Gazni na wschodzie Afganistanu. Trwa ustalanie przyczyn katastrofy – oświadczył rzecznik wojsk USA w Afganistanie, pułkownik Sonny Leggett.

Katastrofa samolotu gaśniczego w Australii. Nie żyje załoga

Kanadyjski samolot gaśniczy typu C-130 Hercules rozbił się podczas walki z pożarami na górzystym terenie w stanie Nowa Południowa Walia w...

zobacz więcej

Według niego na razie „nie ma danych, że maszyna spadła w wyniku nieprzyjacielskiego ognia”. Wcześniej talibowie ogłosili, że samolot został przez nich zestrzelony i spadł koło wioski Sado Chel w należącym do prowincji Gazni okręgu Deh Jak.

Dwusilnikowy odrzutowy Bombardier E-11A to modyfikacja pasażerskiego samolotu dyspozycyjnego Bombardier Global 6000. W lotnictwie wojskowym USA pełni funkcję powietrznego węzła łączności pola walki. Transmituje np. informacje między placówkami, które ze względu na rozdzielenie górami nie są w stanie nawiązać bezpośredniej łączności, co jest w Afganistanie stałą praktyką.

Wygląd prezentowanych na zdjęciach w mediach społecznościowych szczątków rozbitego samolotu wskazuje, że jest to Bombardier E-11A.

Miejsce katastrofy znajduje się około 130 km na południowy zachód od Kabulu, na terenie kontrolowanym przez talibów.

źródło:

Zobacz więcej