Prezydent w Auschwitz: Najbardziej wzruszają opowieści dzieci, które straciły tu rodziców

– Najbardziej wzruszają opowieści ludzi, którzy byli małymi dziećmi i stracili rodziców. Pamiętają ten moment kiedy byli rozdzielani z mamą lub obydwojgiem rodziców czy rodzeństwem, których nigdy więcej już nie zobaczyli. Pamiętają, w co byli ubrani, co mówiła mama ostatni raz – powiedział prezydent Andrzej Duda w programie „Gość Wiadomości”. Był pytany, co najbardziej go poruszyło w relacjach tych, którzy przeżyli obóz Auschwitz.

Były więzień: Ich krzyk słyszę w mojej podświadomości

– Pojednanie bez prawdy historycznej i przebaczenia będzie tylko mostem bez poręczy między brzegami przepaści; będzie można przechodzić, ale nie...

zobacz więcej

Symboliczny i ogólnoświatowy charakter miały według prezydenta Andrzeja Dudy uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowiskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Prezydent zwrócił uwagę, że uczestniczący w obchodach ostatni ocaleni z Auschwitz przekazali w świat ważne przesłanie.

– Nigdy więcej takiej tragedii. Takiej niewyobrażalnej podłości i okrucieństwa – mówił. Wskazał, że ludzkość powinna patrzeć też na to, co doprowadziło do tej tragedii. – Ksenofobia, rasizm, nienawiść, antysemityzm. To są zjawiska, z którymi powinnyśmy stanowczo walczyć – wskazał prezydent.

Gość programu był też pytany o ostatnie manipulowanie prawdą i zakłamywanie historii. – Tak się dzieje dlatego, że prawda nie dla wszystkich jest wygodna, nie jest wygodna dzisiaj, jak rozumiem, dla przywódców Rosji prawda o tym, że w 1939 r. to ich państwo, ich przywódca Stalin doprowadził do zawarcia paktu między Rosją a Niemcami, czyli paktu Stalin-Hitler, czasem nazywanego też paktem Ribbentrop-Mołotow, który doprowadził tak naprawdę do wybuchu II wojny światowej – powiedział prezydent Duda.

Podkreślił, że obowiązkiem prezydenta, premiera, ministrów, ale też każdego obywatela jest stanąć w obronie godności Polski i prawdy historycznej, gdy głoszone są na temat polskiej historii, naszych przodków rzeczy nieprawdziwe, szkalujące.

– I myśmy to w tych ostatnich dniach po prostu w zdecydowany sposób uczynili na poziomie międzypaństwowym. Zostaliśmy wybrani przez naszych rodaków po to, żeby ich reprezentować, po to, żeby dbać o godność naszego państwa, a godność naszego państwa to także prawda historyczna – podkreślił Andrzej Duda.

Premier: nie możemy pozwolić na zafałszowanie historii zbrodni w Auschwitz-Birkenau

Niemiecki nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau to symbol okrucieństwa, które nie mieści się w jakiejkolwiek definicji. Zło miało jedno źródło:...

zobacz więcej

Prezydent odniósł się też do wypowiedzi i publikacji, które atakowały Polskę i polski naród, wmawiając nam antysemityzm i współpracę z hitlerowcami. Przypomniał, że w związku z tym nie mógł zgodzić się na udział w Światowym Forum Holokaustu bez możliwości zabrania głosu.

– Za dużo szkalowania Polski jest w przestrzeni światowej. Za dużo jej było w ostatnim czasie. Te fałszywe określenia, pomawianie Polaków, naszego narodu – wyliczał Andrzej Duda.

– Oczywiście nie zaprzeczam, że w czasie II wojny światowej byli też ludzie nieprzyzwoici, bo byli w każdym narodzie, w polskim niestety też. Ale to byli ludzie, nie naród – zauważył prezydent.

źródło:
Zobacz więcej