RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Donald Trump ustanowił 27 stycznia Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz

Trump podkreślił też konieczność walki z antysemityzmem (fot. REUTERS/Kevin Lamarque)

Ustanawiam 27 stycznia 2020 r. Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz – napisał prezydent USA Donald Trump w proklamacji złożonej na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

Ostatnie dni Auschwitz. Po wojnie byli więźniowie bali się kąpieli i zastrzyków

Gdy 75 lat temu, 27 stycznia 1945 r., żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu Auschwitz, zastali w nim krańcowo wycieńczonych więźniów....

zobacz więcej

Wezwał wszystkich Amerykanów do obchodzenia tego dnia specjalnymi programami, ceremoniami, modlitwami i wspomnieniami poświęconymi zarówno ofiarom Holokaustu i prześladowań nazistów, jak i „tym mężczyznom i kobietom, którzy pomogli uwolnić ofiary tego okrucieństwa”.

„ W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz wspominamy sześć milionów Żydów, którzy zginęli w Holokauście i składamy cześć amerykańskim żołnierzom i innym siłom alianckim, które walczyły niestrudzenie, by pokonać nazistowski reżim” – napisał prezydent USA. Podkreślił też konieczność walki z antysemityzmem i powtarzania słów „Nigdy więcej”.

Trump napisał, że „naziści wprowadzili systematyczny i metodyczny plan zgładzenia narodu żydowskiego i innych ludzi, których uważali za niepożądanych”.

„Dwóch na trzech Żydów w Europie i miliony innych ludzi zostało zamordowanych. Byli wysyłani do gett, obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, gdzie byli prześladowani, więzieni, głodzeni, torturowani i zabijani. To po prostu nie do pomyślenia, że takie barbarzyństwo wydarzyło się zaledwie 75 lat temu” – przyznał prezydent USA.

Trump stwierdził, że osoby, które przeżyły Holokaust, wciąż przeżywają koszmary tego doświadczenia.

Prezydent w Auschwitz: My w Polsce dobrze znamy prawdę o tym, co się tu działo

– Fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz...

zobacz więcej

„Tym, których przepełnia nienawiść, nie może się nigdy udać zminimalizowanie, zanegowanie czy wymazanie Holokaustu z naszej pamięci i z naszych podręczników historii. Mamy fundamentalny, zbiorowy obowiązek dopilnowania, by każde kolejne pokolenie znało prawdę” – napisał prezydent USA.

Dodał, że naród żydowski powstał z prochów Holokaustu, by zbudować współczesne państwo Izrael, które jest „wiecznym pomnikiem” jego siły. – Tym, którzy zabiegają o zniszczenie państwa Izrael i narodu żydowskiego, mówimy: nigdy więcej.

„Dziś czcimy pamięć o tych, którzy zginęli w Holokauście. Podziwiamy tych, którzy przeżyli i którzy zagwarantowali przetrwanie narodu żydowskiego. I wyrażamy dług wdzięczności, którego nigdy nie uda się spłacić, wobec naszych dzielnych żołnierzy, którzy poświęcili wszystko w imię wolności” - napisał Trump.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Dzieciństwo w pasiakach

Przez wiele lat po wojnie, dzieci szukały rodziców, a rodzice swoich pociech. Maria Horl, która przeżyła pobyt w niemieckim nazistowskim obozie...

zobacz więcej

Z kolei sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że jego resort ma zamiar przekazać dodatkowe 2 miliony USD wsparcia finansowego dla Fundacji Auschwitz-Birkenau.

– Dzisiaj ogłosiłem, że departamentu stanu ma zamiar przeznaczyć dodatkowe 2 mln USD dla Fundacji Auschwitz-Birkenau, we współpracy z Kongresem – napisał na Twitterze szef amerykańskiej dyplomacji. Pompeo zaznaczył, że to dodatek do 15 mln USD, które Stany Zjednoczone „przekazały wcześniej, by świat nigdy nie zapomniał o niewymownych zbrodniach Holokaustu”.

Fundacja Auschwitz–Birkenau zarządza bieżącą konserwacją terenu byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz–Birkenau, w tym infrastruktury obozowej i wszystkich przedmiotów osobistych ofiar.

Stany Zjednoczone - zgodnie z danymi podanymi na stronie fundacji - są jej drugim największy państwowym darczyńcą (po Niemczech). Dotychczas przekazały na jej funkcjonowanie 15 mln USD.

źródło:

Zobacz więcej