RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Prezydent w Auschwitz: My w Polsce dobrze znamy prawdę o tym, co się tu działo

– Fałszowanie historii II wojny światowej, zaprzeczanie zbrodniom ludobójstwa i negowanie Holokaustu oraz instrumentalne wykorzystywanie Auschwitz dla jakichkolwiek celów to bezczeszczenie pamięci ofiar – powiedział prezydent Andrzej Duda. W Oświęcimiu odbywają się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Premier: nie możemy pozwolić na zafałszowanie historii zbrodni w Auschwitz-Birkenau

Niemiecki nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau to symbol okrucieństwa, które nie mieści się w jakiejkolwiek definicji. Zło miało jedno źródło:...

zobacz więcej

– Mija 75 lat, już trzy pokolenia, od tamtego dnia, 27 stycznia 1945 r., kiedy kilka tysięcy więźniów Auschwitz, wycieńczonych okrucieństwem oprawców, niewolniczą pracą, głodem i chorobami, doczekało wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W Oświęcimiu z udziałem ponad 60 delegacji z całego świata odbywają się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau organizowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Andrzej Duda rozpoczął swoje wystąpienie podczas uroczystości od przywołania cytatu z opowiadania Tadeusza Borowskiego, więźnia obozu. – My w Polsce dobrze znamy prawdę o tym, co się tu działo, bo opowiadali nam to nasi rodacy, którym Niemcy wytatuowali obozowe numery – mówił prezydent.

Jak zaznaczył, mija 75 lat od zakończenia tego potwornego, przerażającego, zbrodniczego koszmaru, który w tym miejscu rozgrywał się przez blisko pięć lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej