RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europoseł PiS: Nie ustąpimy w sprawie reformy sądownictwa

– Tym razem ustąpić nie możemy – stwierdził w programie „Strefa starcia” eurodeputowany PiS Kosma Złotowski pytany, czy Prawo i Sprawiedliwość ustąpi w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Prowadzący program red. Adamczyk przypomniał, że trzy lata temu w wyniku nacisków ze strony instytucji Unii Europejskiej partia rządząca poszła na pewne ustępstwa w sprawie reform.

Spychalski: ­SN odebrał parlamentowi kompetencje do stanowienia prawa

– Sąd Najwyższy w istocie odebrał kompetencje parlamentowi do stanowienia prawa, bo wyraził stanowisko, że Izba Dyscyplinarna SN nie istnieje –...

zobacz więcej

– Jeżeli ustąpimy, jeżeli Prawo i Sprawiedliwość stwierdzi, że ustawa, która została właśnie przez Sejm przyjęta zostaje w jakiś sposób wycofana, to oznaczałoby, że w Polsce nie rządzi ani suwerenny Sejm, ani suwerenny parlament, ani suwerenny rząd, tylko kto inny – podkreślił Złotowski odnosząc się do niedawno przyjętej nowelizacji ustaw sądowych, rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów.

– Pytanie kto – sędziowie, czy też Komisja Europejska? Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest dla nas do przyjęcia – podsumował europoseł.

W minionym tygodniu sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustaw sądowych.

Na posiedzeniu plenarnym Sejmu za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 234 posłów PiS. Przeciwko odrzuceniu było 211 posłów z: KO, Lewicy oraz PSL-Kukiz'15. Dziewięciu posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu.

Nowela czeka teraz na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

źródło:
Zobacz więcej