Zmarł protojerej Wsiewołod Czaplin. Rosyjski duchowny chwalił Stalina i agresję na Ukrainę

Protojerej twierdził że wojna z Ukrainą to „misja cywilizacyjna” (fot. FB/prot.v.chaplin)

W wieku 51 lat zmarł w Moskwie Wsiewołod Czaplin, prawosławny duchowny, którzy w latach 2009-2015 pełnił funkcję rzecznika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Czaplin słynął budzących kontrowersje wypowiedzi. Wojnę z Ukrainą nazywał „misją cywilizacyjną”, bronił Stalina. Jednocześnie wzywał do moralnego odrodzenia.

Rosyjska Cerkiew zerwała związki z patriarchą aleksandryjskim

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zerwała związki z patriarchą aleksandryjskim. Decyzja ta jest spowodowana oficjalnym uznaniem przez Teodora II...

zobacz więcej

Protojerej Czaplin zmarł nagle 26 stycznia. Duchowny zasłabł, siedząc na ławce przed cerkwią pod wezwaniem św. Teodora Studyty; był proboszczem tamtejszej parafii.

W latach 2009-2015 Czaplin był przewodniczącym Synodalnego Wydziału ds. Relacji Cerkwi ze Społeczeństwem, pełnił funkcję rzecznika prasowego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Czaplin był znany ze swoich bardzo konserwatywnych poglądów. Odnotowując jego śmierć, większość mediów niezależnych w Rosji oceniała, że był osobą „niejednoznaczną” i „kontrowersyjną”. Komentatorzy zwracają uwagę na to, „można było się z nim nie zgadzać”, ale jako oponent wzbudzał szacunek i był barwną postacią.

W 2014 r. duchowny bronił wkroczenia rosyjskich wojsk na Ukrainę, nazywając je „misją pokojową i cywilizacyjną”. Był krytyczny wobec Zachodu, wzywał do moralnego odrodzenia, bronił Stalina i przekonywał, że Rosja, by być wielką, potrzebuje rządów silnej ręki, zaś on sam „nie widzi nic złego w zabijaniu wrogów wewnętrznych”.

– Krym był dobrym kontratakiem, ale to zbyt mało, utracona została nasza dawna stolica, centrum Rusi, Kijów. Została utracona w efekcie ataku zachodnich wrogich sił – cytuje jego wypowiedź rosyjska redakcja BBC.

Roszczenia Moskwy do całości ziem ruskich, również należących do Wielkiego Księstwa Litewskiego sięgają połowy XV w., kiedy to książę moskiewski Iwan III przyjął tytuł „cara Wszechrusi”.

źródło:

Zobacz więcej