RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

GIS wydał zalecenia dla osób wracających z Azji Południowo-Wschodniej

GIS wydał również zalecenia dla podróżujących po Chinach (fot. REUTERS/Martin Pollard)

Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej – wynika z Komunikatu (nr 6), wydanego przez GIS 26 stycznia 2020 r. Osoby podróżujące po Chinach powinny unikac miejsc publicznych, żywności niewiadomego pochodzenia i kontaktu z chorymi.

Koronawirus z Wuhan: coraz więcej zarażeń i zgonów

Do 25 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych nowym typem koronawirusa w Chinach . Ogółem stwierdzono w tym już ponad 800 przypadków zarażeń. Po...

zobacz więcej

„Z dniem 23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w innych regionach Chin. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych” – przypomina Główny Inspektor Sanitarny

Ze względi na zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV GIS „nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej”.

„Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 stycznia 2020 r. odnotowano 2026 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 56 zgonów (2,8 proc). 1988 przypadków odnotowano w Chinach, 38 przypadków było importowanych. 16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego” – poinformowano w komunikacie.

Liczba zakażeń w rozbiciu na poszczególne kraje wygląda następująco: Chiny, w tym Hong Kong i Makau 1988, Tajwan 6, Tajlandia 5, Japonia 3, Korea Południowa 3, Singapur 4, Wietnam 2, Francja 3, USA 2, Kanada 1, Australia 4, Nepal 1, Malezja 4.

„Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami” – czytamy w komunikacie GIS.

Jak wskazano, potwierdzony jest fakt „transmisji wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń”.

Ludzie padają na ulicach. Wstrząsające nagrania z Wuhan [WIDEO]

Na filmikach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ciała leżące na chodnikach i chorych w szpitalach. Autorzy twierdzą, że materiał...

zobacz więcej

Dla osób podróżujących po Chinach Główny Inspektor Sanitarny wydał następujące zalecenia:

„unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną”.

Główny Inspektorat Sanitarny zapewnił, że na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

źródło:
Zobacz więcej