Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Wiceszefowa KE będzie rozmawiała z najwyższymi przedstawicielami polskich władz

Vera Jourova spotka się między innymi ze Zbigniewem Ziobrą i Elżbietą Witek (fot. Reuters/Lehtikuva Lehtikuva)

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova ma się spotkać z przedstawicielami najwyższych polskich władz, w tym z ministrem sprawiedliwości, marszałek Sejmu i prezes Trybunału Konstytucyjnego. Rozmowy mają się odbyć we wtorek, 28 stycznia, w Warszawie.

„Bardzo poważne stosowanie podwójnych standardów”. MSZ reaguje na słowa rzecznika KE

Wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej polski rząd ocenia jako całkowicie niedopuszczalną – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł...

zobacz więcej

Informację o planowanych spotkaniach podała Polska Agencja Prasowa powołując się na swoje źródło w strukturach unijnych.

Według wspomnianego źródła krąg możliwych rozmówców Jourovej obejmuje obok Zbigniewa Ziobry, Elżbiety Witek i Julii Przyłębskiej również marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, ministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego, I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf i rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, jak też przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa.

Ostateczna lista warszawskich spotkań wiceprzewodniczącej KE zostanie zatwierdzona w poniedziałek.

W piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand oświadczył, że „KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma je w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego”. Wypowiedź padła w kontekście tzw. uchwały SN zakazującej orzekania sędziom mianowanym w ostatnich latach.

Gremium, które podjęło uchwałę, zebrało się na posiedzeniu w ramach procedury zawieszonej wcześniej w związku z rozpoczęciem postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Wypowiedź Wiganda jako niedopuszczalną oceniło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do MSZ wezwano w tej sprawie przedstawiciela KE w Polsce, Marka Prawdę.

Vera Jourova jest działaczką czeskiej partii ANO2011 premiera Andreja Babisza. W przeszłości sama była oskarżona o korupcję, ale została uniewinniona. W kwietniu 2019 r. czeska policja publicznie oświadczyła, że zasadne jest przeprowadzenie postępowania o defraudacje przeciw Babiszowi (urzędującemu premierowi). Wszczęcia takiej procedury domagało 250 tys. uczestników antyrządowej demonstracji w Pradze. Kilka miesięcy później postępowanie umorzono.

źródło:

Zobacz więcej